"List rade oni s ugovorom o suradnji ili čak i bez njega, koji su ionako ucjenjeni jer nemaju nikakvih socijalnih prava i ako odbiju zadatak smjesta će ih se menadžeri riješiti. Radi se o prikrivenom radnom odnosu, a ne o onome što bi trebao podrazumijevati ugovor o suradnji", navodi u priopćenju HND.
Dodaje kako je to "idealno stanje za medijske vlasnike i njihove menadžere – bez kolektivnog ugovora, bez 'tereta' stalno zaposlenih, bez socijalnih i zakonskih obveza, uz svakodnevnu fluktuaciju radne snage kako gazde požele, ali i bez potrebe da se obraćaju javnosti".
Jer, ističe HND, "novine bez profesionalnih novinara ne mogu zadovoljiti opći društveni interes koji bi mediji trebali imati za demokraciju društva, nadzor političkih i svih drugih institucija, za kulturu i za duhovno zdravlje građana".
HND navodi kako je "predsjednik Uprave Styrije za Hrvatsku Boris Trupčević, svojedobno dok je bio glavni urednik 24 sata, ostao dobro zapamćen po ocjeni da nije funkcija medija da potiču na razmišljanje. To je baš u skladu s ovim što se upravo događa".
"A događa se važan ogledni eksperiment koji može imati velike i trajne posljedice i za sve ostale redakcije u Hrvatskoj te međusobne odnose medijskih vlasnika, urednika i novinara. Ako eksperiment uspije u Večernjem listu – hrvatsko novinarstvo bit će pokoreno", ocjenjuje HND.
HND ponovno poziva Upravu Večernjeg lista da pozovu novinare u štrajku na nastavak kolektivnog pregovaranja i tako taj štrajk okončaju.
HND će također vrlo pomno pratiti neizvjesnu konačnicu pregovara između predstavnika Sindikata novinara Hrvatske i Udruge novinskih izdavača o nacionalnom kolektivnom ugovoru za novinare.
Slučaja medijskog bezakonja mnogo je, jer baš nitko ne provodi nadzor primjene zastarjelog Zakona o medijima. Ako se opće i konkretno medijsko bezakonje smjesta ne zaustavi, HND će biti prisiljen zatražiti ponovno otvaranje poglavlja koje regulira medijske slobode u pristupnim pregovorima Hrvatske s EU-om", stoji u priopćenju koje je potpisao predsjednik HND-a Zdenko Duka.