Strache tvrdi kako Krško predstavlja "stalnu prijetnju" za Austriju. Budući nuklearka, kako tvrdi, leži na trusnom području njezina uporaba je "krajnje neodgovorna".
On smatra da bi današnje automatsko zaustavljanje nuklearke Krško trebalo pretvoriti u "trajno isključivanje".
Strache bi vezao pristup Hrvatske u EU sa sudbinom nuklearke Krško.
Strache je rekao kako bi austrijska vlada "bila obvezna najaviti veto na ulazak Hrvatske u EU" ukoliko bi Hrvatska, koja ima polovicu udjela u nuklearki, i dalje ustrajala na održavanju njezina rada.
Hrvatska ne razmišlja o povlačenju iz nuklearke Krško, priopćilo je hrvatsko ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva na upit austrijske novinske agencije APA.
Ministarstvo je reklo kako je nuklearka Krško "sigurna centrala" koja je prigodom ulaska Slovenije u EU prošla sve testove te kako utoliko "iznenađuje da je u Austriji započeta kampanja protiv Krškog".
Iz nuklearke Krško je priopćeno kako je došlo do automatske zaustave nuklearke zbog iznenadnog isključenja 380-kilovoltnog dalekovoda prema Zagrebu te da pritom nije bilo utjecaja na okoliš.
Glasnogovornik austrijskih Zelenih Werner Kogler je istaknuo rizik koji predstavlja nuklearka Krško te zatražio da austrijska vlada intervenira kod slovenske vlade, a predsjednik kluba zastupnika BZOe-a (Savez za austrijsku budućnost) Josef Buchner i čelnik štajerskog BZOe-a Gerald Grosz su ustvrdili kako Krško predstavlja "smrtnu opasnost posebice za Korušku i Štajersku" te zatražili njegovo isključenje.
Osim savezne oporbe parlament austrijske pokrajine Koruške nedavno je zatražio zatvaranje hrvatsko-slovenske nuklearne elektrane u Krškom, te da austrijska savezna vlada u slučaju hrvatskog opiranja tome zahtjevu uloži veto na pristup Hrvatske Europskoj uniji.