Po trenutačnim podatcima uzrok automatskog zaustavljanja nuklearke, koji je ocijenjen kao "nenormalan događaj", odnosno incident nultog stupnja u kojemu nije bilo utjecaja na okoliš, jest ispad 380-kilovoltnog dalekovoda prema Zagrebu.
"Predviđene preventivne aktivnosti potrebne za ponovno uključenje nuklearke u mrežu mogle bi biti izvedene u 24 sata", rekao je Rožman za slovenske medije, objasnivši da je nuklearka zaustavljena zbog vanjskog, a ne unutarnjeg uzroka.
Naime, ako napon u dalekovodima padne, uvode se preventivne zaštitne mjere i nuklearka se automatski zaustavi, a i u ovom slučaju svi sustavi u tom procesu djelovali su, kako se navodi, bez pogrješke.
Rožman je dodao da mu nisu poznate pojedinosti vanjskoga kvara te da je rad nuklearke zaustavljen u "sasvim normalnu stanju".
Kako je predviđeno procedurom koja se primjenjuje pri svakom zaustavljanju, potrebno je provjeriti je li u postupku zaustavljanja možda bilo posljedica za opremu, a nakon toga nuklearka će opet biti uključena u mrežu.
Po Rožmanovim riječima, događaj za nuklearku nije donio štetu, osim ako se ima u vidu izgubljenu proizvodnju struje i "psihološku štetu" koju takvi događaji izazivaju u javnosti.
O današnjem zaustavljanju obaviještena je i slovenska uprava za nuklearnu sigurnost. Nuklearka se trenutačno napaja preko 110-kilovoltne mreže, a javnost će biti na vrijeme obavještavana o daljnjim događajima o stanju u nuklearci Krško, kažu u toj nuklearnoj elektrani.
Slovenska uprava za nuklearnu sigurnost objavila je u međuvremenu da je nuklearka Krško u 12 sati i 15 minuta i formalno objavila prestanak opasnosti, koja je preventivno i po predviđenoj sigurnosnoj proceduri proglašena ujutro u 10.30 nakon što je došlo do njena automatskog zaustavljanja,
Kako je popodne javio Slovenski radio, u Elektrogospodarstvu Slovenije (ELES) tvrde da je već oko 13 sati detektiran uzrok zaustavljanja nuklearke. Navodno se radilo o kvaru kompjutorskog softvera koji upravlja prekidačem u rasklopnom postrojenju zbog čega je izvan napona ostao 380-kilovoltni dalekovod Tumbri II. u blizini Krškoga.
Predviđeni sigurnosni sustav zbog toga je automatski isključio turbinu i reaktor nuklearke, pa su morali biti uključeni rezervni dizel-generatori.