"Imamo prijateljske i vrlo dobro sređene odnose, a to je dobar okvir za suradnju dviju država i dvaju naroda", rekao je Pahor na zajedničkoj konferenciji za novinare na Brdu kod Kranja, nakon razgovora u četiri oka s Putinom i nakon razgovora vladinih delegacija, te potpisivanja više sporazuma i memoranduma, među njima i sporazuma o suradnji ruskog Gaznefta i slovenskog Petrola, te sporazuma o operacionalizaciji slovenske trase budućeg plinovoda Južni tok između Gazproma i Geoplina.
Slovensko-ruska gospodarska suradnja porasla je zadnjih godina za 40 posto i učinit ćemo sve da se još poveća, rekao je slovenski premijer.
Pahor je rekao da je u razgovoru s ruskim premijerom posebno razgovarao o pitanju sigurnosti nabave energenata, a ruskoj je strani predloženo i održavanje međunarodne konferencije o energetskoj sigurnosti koja bi se održala u listopadu ove godine.
Pahor je istaknuo da se razgovaralo i o suradnji država na području znanosti, gospodarstva i odnosa u kulturi, pri čemu Slovenija mnogo daje na svoj slavenski identitet. Slovenija, po Pahorovim riječima, Rusiju vidi ne samo kao svoju partnericu nego i ističe stratešku važnost partnerstva Europske unije s Rusijom.
Pahor je kao posebnu mogućnost u jačanju gospodarskih odnosa s Rusijom naveo interes slovenskog građevinskog sektora, koji je zbog recesije ostao bez poslova u zemlji, da sudjeluje u projektima u ruskom Sočiju pri gradnji objekata za zimske olimpijske igre.
Ruski premijer Vladimir Putin rekao je da i današnji dogovori sa Slovenijom potvrđuju interes obiju strana za jačanjem gospodarske suradnje.
Uz projekt plinovoda Južni tok i druge gospodarske projekte koji se uz njega povezuju, Putin je posebno istaknuo interes ruskih investitora za drugi krug privatizacije slovenskih poduzeća, rekavši kako očekuje da će njihove planove podržati i slovenska vlada.
Što se tiče projekta plinovoda Južni tok i zadnjih nejasnoća koja su se u vezi s njegovom realizacijom postavila u vezi s Turskom, Putin je rekao da zbog stajališta koje je na zadnjem susretu dviju vlada iznijela Turska taj projekt nije ugrožen.
Kao potencijalna područja za jačanje gospodarske suradnje sa Slovenijom Putin je naveo i područje strojogradnje, automobilske industrije, te suradnju na području transporta, osobito na modernizaciji željezničke infrastrukture.
Na pitanje o trećem energetskom paketu koji je prihvatila Europska komisija, a koji ne dopušta da jedna kompanija istodobno proizvodi energent i ima distributivnu mrežu, Putin je rekao da je Bruxellesu dao do znanja kako takvo rješenje nije dobro jer stavlja ruske kompanije u nepovoljniji položaj on onoga koji je ranije bio dogovoren. Putin je naglasio da očekuje kako će s Europskom komisijom doći do kompromisnog rješenja.
Ruski premijer susreo se u utorak i sa slovenskim predsjednikom Danilom Tuerkom te predsjednikom parlamenta Pavelom Gantarom.
Sutra iz Slovenije Putin odlazi u posjet Srbiji.