Andrić je na konferenciji za novinare ustvrdio kako su problemi isti kao i prije pet godina - i dalje se radi na crno i više ugovora o radu sklapa na određeno vrijeme. Zbog nepostojanja standarda za radna mjesta, događa se da luksuzni hotel s 254 sobe i apartmana posluje s 25 stalno zaposlenih.
Jedan od problema je "sezonalnost", rekao je Andrić pojasnivši da se sezona ne uspijeva produljiti na više od tri mjeseca a to često uzrokuje gubitak radnih mjesta i raskid ugovora.
Za nekonkurentnost odgovorni su, među ostalim, preskupa država, problemi s PDV-om, parafiskalana davanja i precijenjena kuna. Premalo je hotelskih kapaciteta, za što su odgovorni korupcija u privatizaciji i nebriga države, a u strukturi ponude dominiraju privatni smještaj i kampovi koji generiraju znatno manju potrošnju, rekao je.
Istaknuo je da sindikat podupire poslodavce u vezi s preskupim ulaznim troškovima, ali se zbog njihove nemoći da taj problem riješe s državom sve lomi na radnicima.
Govoreći o neprivatiziranim hotelima, Andrić ističe kako je njihova vrijednost u razini njihovih dugova pa ih država ne može ni prodati niti darovati. Trebalo bi naći nekakvo rješenje, primjerice otpisom dijela dugova.
U neke pak privatizirane hotele vlasnici nisu uložili ni kune, zatvoreni su, a radnici ne primaju plaće, dok su poseban problem neiskorišteni kapaciteti bivših vojnih odmarališta.
Andrić smatra da se država nimalo ne trudi pomoći turizmu sustavnim mjerama, konkurencija je sve kvalitetnija i jeftinija, a Hrvatska nudi uglavnom more i sunce.
Ove godine očekuje zapošljavanje oko 30.000 sezonaca u turizmu (prošle godine oko 25.000), uz oko 50.000 stalno zaposlenih.
Regionalna povjerenica STUH-a Loredana Gluhak apelirala je na poslodavce da plate učenike koji odrađuju praksu u hotelima, upozorivši kako je česta praksa da "veliki i ugledni" hotelijeri to ne rade.