"Mislim da će svjetsko gospodarstvo krenuti silaznom putanjom, i to u doba kada su financijska tržišta još uvijek vrlo krhka", kazao je jedan središnji bankar iz članica skupine G7 koji je želio ostati anoniman.
Njegovi komentari svjedoče o stupnju zabrinutosti među vodećim zakonodavcima svijeta u vezi s potencijalnim posljedicama japanske trostruke katastrofe, a posebice glede utrke s vremenom vlade u Tokiju da spriječi nuklearnu katastrofu.
Tržišta je potresla pojačana zabrinutost zbog razvoja događaja u Japanu nakon razornog potresa i tsunamija, te su cijene dionica i ostale rizičnije imovine poput roba pale, nagnavši ulagače da potraže sigurna utočišta za kapital u državnim obveznicama.
U kaotičnoj je trgovini u četvrtak tako jen skočio na rekordno visoku razinu prema dolaru, potaknut spekulacijama da će se japanski ulagači i osiguravatelji početi masovno povlačiti iz strane imovine i repatrirati kapital kako bi pokrili ogromne troškove obnove.
Financijski čelnici sedam najbogatijih zemalja svijeta razgovarat će večeras oko 10 sati po srednjeeuropskom vremenu (odnosno u petak u sedam sati ujutro po japanskom standardnom vremenu) televezom o mogućim rješenjima za stabilizaciju tržišta.
Drugi je neimenovani izvor iz G7 kazao kako se ne očekuje dogovor o konkretnim mjerama već očitovanje solidarnosti s Japanom i procjena situacije.
"Na današnjem se sastanku ne očekuju nikakve odluke - posrijedi je očitovanje solidarnosti i opća procjena situacije", kazao je.
U intervjuu za novinsku agenciju Reuters japanski ministar gospodarstva Kaoru Yosano naglasio je u četvrtak kako po njegovoj ocjeni stanje na tržištima ne zahtijeva intervenciju. "Japanska tržišta nisu toliko nestabilna da bi zahtijevala zajedničku valutnu intervenciju grupe G7 ili vladinu kupovinu dionica", kazao je Yosano.