Međunarodna skala nuklearnih i radioloških događaja (INES), ide od Razine 1, koja ukazuje na vrlo malu opasnost za stanovništvo, do Razine 7 "velike nesreće" kod koje je došlo do velikog ispuštanja radioaktivnog materijala, uz rasprostranjene zdravstvene i ekološke učinke.
"Jasno je da smo na Razini 6, što će reći da smo na razini između onoga što se dogodilo na Otoku tri milje i u Černobila", izjavio je novinarima u utorak Andre-Claude Lacoste, predsjednik francuske agencije za nuklearnu sigurnost, prenosi CNN.
Japanske nuklearne vlasti u početku su ocijenile da je incident na Razini 4, prema Greg Webbu iz Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Razinu 4, obilježava manje oslobađanje radioaktivnog materijala koje traži samo mjere za kontrolu hrane zbog kontaminacije. No, u najnovijim informacijama o eksploziji, japanske vlasti nisu rangirale incident a to nije učinila ni IAEA, rekao je Webb.
Bez obzira na razinu, mnogi stručnjaci upozoravaju da je prerano i da je premalo informacija, kako bi se utvrdilo što to znači za ljude koji žive u regiji u blizini nuklearke Daiichi. "Mi ne znamo dovoljno za procjenu dugoročnih ili kratkoročnih učinaka toga", rekao je Dr. Kirby Kemper, poznati nuklearni fizičar, profesor i istraživač s američkog sveučilišta Florida State.
Na temelju podataka japanskih vlasti, Kemper je rekao da se radioaktivni materijal koji je oslobođen uglavnom rasipa u atmosferu. Međutim, dodao je, vlasti će morati testirati tlo na onečišćenje u promjeru od 20-kilometara oko centrale, prije nego što se itko od stanovnika bude mogao vratiti kući.
David Brenner, direktor Centra za radiološka istraživanja sveučilišta Columbia, rekao je kako dok traju napori da se reaktori stave pod nadzor i postoji neizvjesnost o smjeru u kojem će vjetar nositi radioaktivni materijal, nema načina za reći koliko će tog materijala biti ispušteno i kakav će učinak imati na ljudsko zdravlje
Najmanje 30 osoba poginulo je neposredno nakon eksplozije i požara u Černobilu 1986., dok se stvaran broj ne zna zbog zataškavanja, a veliki dijelovi Ukrajine, Bjelorusije i Rusije bili su kontaminirani nuklearnim tvarima. Kod djelomičnog taljenja reaktorske jezgre nuklearne elektrane Otok tri milje u blizini Middletowna, u Pennsylvaniji 1979., nije bilo ozlijeđenih niti poginulih, a samo su vrlo niske razine radijacije utvrđene kasnije u biljkama i životinjama, rekao je Brenner. On je predviđa da će se stanje u centrali Daiichi razjasniti za 48 sati.
Najnoviji incidenti u centrali Daiichi u utorak, eksplozija zgrade reaktora broj 2 i požar u bazenu za hlađenje istrošenog nuklearnog goriva u zgradi reaktora br. 4., nakratko su podigli razinu radijacije u krugu elektrane za oko 167 puta više od prosječne godišnja doze zračenja, objavila je IAEA.
Vlasti su upozorile ljude u krugu od 30 kilometara da ne izlaze iz kuća, a oko 200.000 ljudi u krugu od 20 kilometara oko nuklearke, ranije je evakuirano.