Sedamdesetak zemalja svijeta ponudilo je svoju pomoć, a ona ne dolazi samo od savezničkih zemalja poput Sjedinjenih Država, nego i od onih s kojima su odnosi napetiji, kao što je Kina. Čak je i ratom opustošeni afganistanski Kandahar ponudio da pomogne Japancima.
"Našim smo japanskim prijateljima ponudili svu pomoć koja im je potrebna. Amerika će ostati uz Japan dok se ne oporavi", rekao je glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney. Amerikanci su u Japan poslali spasilačke skupine s ukupno 144 ljudi i 12 pasa.
Petnaesteročlana spasilačka ekipa iz Kine su nedjelju je stigla u Japan i odmah počela s traganjem u području opustošenom potresom i tsunamijem.
Stavivši na stranu sva neslaganja s Japanom koja izviru još iz Drugog svjetskog rata, kineski premijer Wen Jiabao u ponedjeljak je na tiskovnoj konferenciji izrazio sućut s japanskim narodom i rekao da će Japan dobiti svu pomoć koju zatraži.
Stotinu spasilaca u Japan je stiglo iz Južne Koreje, 75 iz Rusije, a svoju je ekipu poslala i Indonezija i još desetak zemalja. U Sendaiju se nalaze i pripadnici udruge Liječnici bez granica.
Kandahar je iz gradskog proračuna izdvojio 50 tisuća dolara za pomoć "braći i sestrama u Japanu". "Znamo da to za zemlju kao Japan nije velika svota, ali je znak zahvalnosti" za ono što je Japan učinio za Kandahar, rekao je gradonačelnik Gulam Hajdar Hamidi.
Gotovo dva milijuna kućanstava na hladnom sjeveroistoku je u ponedjeljak bez električne energije, a oko 1,4 milijuna bez tekuće vode.
I dok se Japan u ponedjeljak bori da izbjegne nuklearnu katastrofu nakon što je u noći došlo do novih eksplozija u reaktoru broj 3 nuklearke Fukushima Daiichi, susjedne zemlje počele su se pripremati za mogući odgovor na nuklearnu krizu. U Seulu je sazvana izvanredna sjednica četiriju parlamentarnih odbora, a u Kini je počela sigurnosna analiza njihovih nuklearki.