ZAGREB - Ministarstvo financija danas je u cijelosti otplatilo iznos od 800.625.000 eura temeljem desetogodišnje dospjele euroobveznice izdane 2010. godine, a sredstva su osigurana dijelom namjenskim uštedama ostvarenim tijekom 2010. godine te kreditnim aranžmanima s domaćim i inozemnim bankama ugovorenim u veljači ove godine, priopćeno je danas iz Ministarstva financija. U skladu s redovitim servisiranjem obveza države, Ministarstvo financija je danas otplatilo cjelokupan iznos dospjele obveznice koji uključuje 750.000.000 eura glavnice i 50.625.000 eura kamata. Sredstva za servisiranje ovog duga Ministarstvo financija osiguralo je dijelom namjenskim uštedama ostvarenim tijekom 2010. godine, te kreditnim aranžmanima s domaćim i inozemnim bankama ugovorenim u veljači ove godine, navodi se u priopćenju.
ZAGREB - Gospodarsko-socijalno vijeće (GSV) danas nastavlja s radom, nakon više od pola godine, a socijalni partneri raspravljat će o jednom od gorućih problema hrvatskoga gospodarstva - neisplati plaća i neplaćanju poreza i doprinosa. Na početku sjednice sudjelovat će i premijerka Jadranka Kosor, najavljeno je iz Vlade, a sindikalni čelnici očekuju da će se ona očitovati o njihovu prijedlogu rješavanja problema neisplate plaća i doprinosa. Razgovarat ćemo o prioritetu svih prioriteta - neisplati plaća i neuplati doprinosa i poreza, koji poprimaju zabrinjavajuće razmjere, rekao je prije početka sjednice predsjednik Hrvatske udruge sindikata Ozren Matijašević. Po prijedlogu sindikata, Vlada bi trebala do kraja lipnja odlučiti što učiniti s tvrtkama koje ne isplaćuju plaće i ne plaćaju poreze i doprinose, odnosno imaju li šanse opstati ili ne. Tvrtkama koje imaju tržište i ugovorene poslove, te mogu jamčiti da će ubuduće plaćati svoje radnike, treba omogućiti prolongiranje ili otpis dugova, smatraju sindikalci. Također bi trebalo osnovati Jamstveni fond za posudbu sredstava poslodavcima koji imaju problema s isplatom plaća, doprinosa i poreza. Poslodavac bi morao vratiti posuđeni novac u roku mjesec dana ili bi uslijedio stečaj, a Fond bi punili pola - pola doprinosi poslodavaca i državni proračun.
ZAGREB - Stečaj nad Željezarom Split otvoren je u petak, 11. ožujka, a za stečajnog upravitelja imenoven je Vedran Šeparović koji je danas stupio na dužnost, proizlazi iz rješenja splitskog Trgovačkog suda koje je danas objavljeno na Zagrebačkoj burzi. Ročište vjerovnika na kojem će se ispitati prijavljene tražbine (opće ispitno ročište) održat će se 4. svibnja, a ročište na kojem će se na temelju izvješća stečajnog upravitelja odlučivati o daljnjem tijeku postupka (izvještajno ročište) određeno je za 11. svibnja ove godine. Vjerovnici splitske Željezare pozvani su da u roku 30 dana od objave oglasa o otvaranju stečajnog postupka u Narodnim novinama prijave svoje tražbine i prava. Stečaj nad Željezarom Split pokrenula je tvrtka HEP - Opskrba zbog duga većeg od 8,4 milijuna kuna. Kako se navodi u rješenju Trgovačkog suda o otvaranju stečaja, iz podneska Hypo Alpe Adria Bank, kod koje je Željezara imala svoj broj za poslovanje, proizlazi da je račun Željezare u neprekidnoj blokadi od 26. veljače 2009. te da su nepodomirene obveze Željezare krajem prošle godine bile više od 96,7 milijuna kuna. Po podacima splitskog centra Fine, na dan 11. ožujka ove godine, dospjela dugovanja Željezare Split iznosila su 106,7 milijuna kuna i račun joj je u neprekidnoj blokadi 743 dana.
RIJEKA - Eventualni višak radnika, koji bi mogao nastati zbog reorganizacije u Liburnia Riviera Hotelima (LRH), rješavat će se isključivo na dobrovoljnoj bazi i prirodnim odljevom, izvijestio je danas predsjednik Sindikata Istre i Kvarnera (SIK) Bruno Bulić. S obzirom da je SN Holding, većinski vlasnik LRH-a, ubrzao reorganizaciju i sistematizaciju radnih mjesta, zbog čega se sve češće spominjao višak radnika, Bulić je razgovarao sa članom Uprave SN Holdinga Igorom Šehanovićem koji je obećao da nijednom radniku LRH-a neće biti otkazan ugovor o radu. Šehanović je ustvrdio kako neće biti otkaza osim u slučaju kada radnik dobrovoljno to odluči radi odlaska u mirovinu i sl. Neće biti ni interne burze, koja se također spominjala, jer bi ona stvorila nejednakost među radnicima. U Liburnia Riviera Hotelima stalno je zaposleno 676 radnika.
OSIJEK - Osječki Centar za poduzetništvo (CZP) i srbijanska općina Apatin u suradnji s nekoliko pridruženih partnera iz Hrvatske i Srbije provodit će projekt "Tradicija za budućnost", čiji je cilj stvaranje preduvjeta za održivi razvoj ruralnog područja na temelju tradicije, ekologije i turizma, istaknuto je na današnjem predstavljanju projekta u Osijeku. Voditeljica osječkog CZP-a Darija Krstić kazala je na konferenciji za novinare kako je ukupna vrijednost projekta 217.910 eura, od čega više od 183.000 eura financira Europska unija, a ostatak grad Osijek. Ovim projektom, uz ostalo, osigurat će se izobrazba postojećih i potencijalnih poduzetnika za ove aktivnosti. Projekt će, uz ostalo, obuhvatiti izobrazbu u područjima turističkog menadžmenta i marketinga, radionice eko-ruralnog turizma i tradicionalnih zanata te organizaciju sajmova "Tradicija za budućnost", koji će se održati u Hrvatskoj i Srbiji, a na kojima će se izlagati tradicijski i ekološki proizvodi.
ZAGREB - Ova bi godina mogla biti treća zaredom u kojoj će biti zabilježen realni pad neto plaća, procjenjuju analitičari Privredne banke Zagreb u najnovijim PBZ Tjednim analizama, koji očekuju i da će značajniji pomak nabolje po pitanju zaposlenosti u Hrvatskoj krenuti tek od drugog tromjesečja iduće godine. Pritom napominju kako je razina zaposlenosti u siječnju bila na razini početka 2003. godine, što znači da je kriza 'pojela' oko 200 tisuća radnih mjesta stvorenih u razdoblju od 2003. do sredine 2008. godine. U 2011. godini očekuju nominalni rast neto plaća za 2-3 posto na razini godine, dok u realnim vrijednostima ocjenjuju da će ponovo doći do pada plaća kao posljedice više prosječne stope inflacije koju predviđaju u ovoj godini, od oko 3 posto. Time bi 2011. bila treća godina zaredom u kojoj bilježimo pad neto plaća, a koji bi kumulativno unutar tri godine dosegnuo nezanemarivih 2,5 posto, navodi Ana Lokin u PBZ Tjednim analizama. Uz snažan porast nezaposlenosti, odgodu usklađivanja mirovina u 2011. te procjene sindikata o desecima tisuća zaposlenih koji ne primaju plaće, 2011. bit će još jedna godina slabe potražnje građana za kreditima, posebice dugoročnima, i rasta štednje slijedom čega znatan rast osobne potrošnje nije izgledan.
ZAGREB - Negativno raspoloženje sa svjetskih tržišta danas se prelilo i na Zagrebačku burzu pa je cijena većine dionica na gubitku, no indeksi su tek u blagom minusu, ponajviše zahvaljujući daljnjem jačanju cijene dionice Ine. Crobex indeks bio je oko podneva u minusu 0,35 posto, na 2.244 bodova, dok je Crobex10 oslabio 0,32 posto, na 1.240 boda. Redovni promet dionicama iznosio je 5,5 milijuna kuna, što je otprilike na razini kao i u petak u to doba. Najlikvidnija je do podneva bila dionica Ine, s 1,7 milijuna kuna prometa. Cijena joj je u plusu 2,6 posto, i iznosi 3.900 kuna, što je njezina najviša razina dosad. Nadomak milijunskom promet bila je dionica HT-a, kojoj je cijena oslabila 0,13 posto, na 284,5 kuna. Najveća gubitnica, pak, dionica je Diokija, koja je zbog pada cijene za 12,09 posto, na 60,2 kune, bila u negativnoj blokadi.
ZAGREB - Kuna je na danas utvrđenjoj tečajnoj listi Hrvatske narodne banke u odnosu na tečajnicu od petka blago oslabila prema euru, za 0,03 posto, dok je ojačala prema više drugih značajnijih valuta. Srednji tečaj eura na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a iznosi 7,390746 kuna. Kuna je istodobno ojačala prema ostalim promatranim inozemnim valutama - prema američkom dolaru za 1,40 posto, britanskoj funti 0,68 posto, a prema švicarskom franku za 0,64 posto. Srednji tečaj dolara na danas utvrđenoj tečajnoj listi HNB-a iznosi 5,290441 kunu, funte 8,525489 kuna i franka 5,702736 kuna.