U takvim je okolnostima londonski Ftse indeks oslabio 1,2 posto na 5.868 bodova. Frankfurtski je DAX oslabio 0,8 posto na 7.074 boda. Indeks CAC pariške burze oslabio je pak 0,6 posto, na 3.972 boda.
Pozornost tržišta ponovno je usmjerena na financije rubnih zemalja eurozone, nakon što je agencija Moody's snizila kreditni rejting Španjolskoj za jednu razinu, na Aa2, te upozorila na rast troškova, ustvrdivši da će planovi te zemlje za dovođenje u red posrnulog bankovnog sektora stajati više nego što vlada očekuje.
"Tržišta dionica našla su se pod pritiscima nakon sniženja španjolskog rejtinga, uz negativnu prognozu, te nakon neočekivanog izvješća o kineskom trgovinskom deficitu u veljači, koji ukazuje na usporavanje rasta", ocjenjuje trgovkinja tvrtke ETX Capital Anita Paluch.
Ulagači su pak prilično ravnodušno reagirali na odluku povjerenstva za monetarnu politiku britanske središnje banke u četvrtak da zadrži kamatne stope na rekordno niskih 0,5 posto.
Visoke cijene nafte također zabrinjavaju ulagače, budući da su pojačani oružani sukobi ponovno potpirili strah od poremećaja u opskrbi i mogućeg nepovoljnog utjecaja na potražnju.
Najveći su gubitnici bili bankarski i rudarski sektor. Allied Irish Banks oslabio je 5,2 posto, a španjolske banke Banco Santander i BBVA 2,4 posto odnosno 1,7 posto. Dionica britanskog Barclaysa, koji ima veliku izloženost portugalskoj i španjolskoj zaduženosti, oslabila je dva posto.
Rudarski je pak sektor pritisnuo pad cijena bakra nakon što su kineski podaci o uvozu doveli u pitanje potražnju najvećeg svjetskog potrošača metala, pridodavši zabrinutostima u vezi sa stanjem u svjetskom gospodarstvu.
Rio Tinto zabilježio je tako 3,7-postotni pad vrijednosti svoje dionice dok je ona BHP Billitona oslabila 3,2 posto.
Nikkei indeks Tokijske burze oslabio je 1,5 posto na 10.434 boda.