Dow Jones indeks skočio je 124 boda, ili 1,03 posto, na 12.214 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,89 posto, na 1.321 bod, a Nasdaq indeks 0,73 posto, na 2.765 bodova.
Pozitivno je na tržište djelovao pad cijena nafte, nakon vijesti da članice OPEC-a razmatraju mogućnosti povećanja proizvodnje, po prvi puta nakon dvije godine, kako bi se spriječili poremećaji na tržištima nafte, izazvani sukobom u Libiji i nemirima na Bliskom istoku.
Terminska cijena nafte na burzi u New Yorku pala je 0,5 posto, na 105 dolara po barelu, dok je na Londonskom tržištu potonula gotovo 2 posto, na 113,10 dolara.
To je ublažilo strahovanja ulagača od negativnog utjecaja visokih cijena nafte na oporavak najvećih svjetskih gospodarstava. Od početka mjeseca cijene 'crnog zlata' porasle su više od 9 posto.
„Činjenica da se tržište tako dobro držalo, unatoč najsnažnijem rastu cijena nafte u posljednjih nekoliko godina, potvrda je da je tržište vrlo čvrsto“, kaže Richard Ross, strateg u tvrtki Auerbach Grayson.
Zahvaljujući padu cijena nafte, jučer su porasle cijene dionica u devet od 10 sektora S&P indeksa. Jedini gubitnik bio je energetski sektor, s padom od 0,6 posto.
Među najvećim je dobitnicima bio S&P indeks financijskog sektora, koji je skočio 2,2 posto. To se ponajviše zahvaljuje objavi boljih poslovnih planova Bank of America nego što su analitičari predviđali.
Cijena dionice Bank of America skočila je 4,7 posto, a poskupile su i dionice drugih banaka jer se ulagači nadaju da bi s jačanjem poslovanja banke uskoro mogle povećati dividende. Od izbijanja financijske krize 2008. godine banke su oštro srezale dividende kako bi smanjile troškove.
Snažno su jučer porasle i cijene dionica u građevinskom sektoru, nakon što su analitičari Credit Suissea povećali preporuku za dionicu MDC Holdings, jer očekuju poboljšanje poslovnih rezultata te građevinske kompanije u ovoj godini.
Cijena dionice MDC-a skočila je više od 11 posto, dok je Dow Jones indeks građevinskog sektora porastao 4,9 posto.
Unatoč dobrim vijestima, obujam trgovanja ponovno je bio mršav, kako to u posljednje vrijeme biva kada cijene dionica rastu.
Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 7,5 milijardi dionica, znatno ispod lanjskog dnevnog prosjeka od 8,47 milijardi, što pokazuje da su ulagači i dalje oprezni jer se plaše korekcije cijena dionica na niže nakon njihovog snažnog rasta posljednjih mjeseci.
Na europskim su burzama cijene dionica jučer blago porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,02 posto, na 5.974 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,04 posto, na 7.164 boda, a pariški CAC 0,64 posto, na 4.015 bodova.