Američka veleposlanica u Ujedinjenim narodima, Susan Rice, također je sudjelovala u razgovorima Obame i Bana, o čijem je sadržaju izvijestila novinare.
Do razgovora je došlo dok Sjedinjene Države razmatraju kakve dodatne mogućnosti koristiti kako bi se zaustavilo krvoproliće u Libiji, gdje se vojska lojalna Gadafiju bori s oporbenim snagama koje nadziru veći dio zemlje.
Pojavljujući se na tiskovnoj konferenciji u Bijeloj kući nakon sudjelovanja na sastanku Obame i glavnog tajnika UN-a, veleposlanica Rice pozvala se na rezoluciju koju je Vijeće sigurnosti UN odobrilo u subotu, izvijestio je Glas Amerike.
Prihvaćena jednoglasno, rezolucija upućuje kršenja ljudskih prava u Libiji na Međunarodni kazneni sud (ICC), te uvodi zabranu putovanja i zamrzavanje imovine za libijske čelnike, a nameće i embargo na oružje.
"Te sankcije i mehanizmi odgovornosti trebali bi sve članove libijskog režima natjerati da razmisle o izboru koji je pred njima", rekla je Susan Rice. "Kršiti ljudska prava i odgovarati za to, ili zaustaviti nasilje i poštovati poziv libijskog naroda na promjene. Ne može se izbjeći taj ključni izbor".
Rice je kazala kako su sve članice Vijeća sigurnosti odlučne da osiguraju najbržu moguću provedbu sankcija. Ona je ponovila Obamin poziv Gadafiju da odstupi kako bi se spriječilo daljnje krvoproliće.
Rice je komentirala i Gadafijev intervju stranim novinarima u Tripoliju u kojem je tvrdio da ga Libijci vole i da iza prosvjeda stoji Al Kaida.
"To zvuči kao halucinacije. Kada se on može smijati razgovarajući s međunarodnim novinarima, dok istodobno vrši pokolj nad vlastitim narodom, to samo podvlači koliko je nespreman voditi i koliko nema veze sa stvarnošću", rekla je Rice.
Ona je također istakla da je američko ministarstvo financija u ponedjeljak objavilo zamrzavanje libijske imovine u SAD-u vrijedne 30 milijardi dolara.
Glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney u ponedjeljak je ponovio da SAD "aktivno kontaktira" s onima u libijskoj oporbi koji rade na stvaranju vlade koja će poštovati ljudska prava i ispuniti težnje libijskog naroda.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon i predsjednik Obama razgovarali su i o stanju u Obali bjelokosti te izrazili zabrinutost zbog tamošnje eskalacije nasilja, rekla je Rice.
Dvojica čelnika razmotrila su i pitanje referenduma o neovisnosti Južnog Sudana, te ključne poslove koje UN, međunarodna zajednica i strane u sudanskom sukobu, trebaju obaviti dok se nova država priprema za neovisnost u srpnju.