"Prosvjedi su se u više navrata pretvorili u nasilne sukobe između snaga sigurnosti i prosvjednika, što je rezultiralo s ozlijedama i mrtvima", navodi State Department u priopćenju, upozoravajući da je idućih dana moguće novo nasilje i pljačke.
Sjedinjene Države najoštrije su osudile nasilje u Libiji. Američka vlada raspolaže s nizom vjerodostojnih izvješća prema kojima je broj mrtvih i ranjenih premašio nekoliko stotina, rekao je glasnogovornik State Departmenta Philip Crowley, ističući kako je Washington oštro prosvjedovao zbog uporabe sile i žrtava, koje su mahom bili građani što su mirno prosvjedovali.
Libijska je strana u više navrata naglašavala da je odlučna zaštititi prava prosvjednika i Washington poziva Tripoli da poštuje ta obećanja, rekao je Crowley. On je također istakao da su stvarni razmjeri nasilja u Libiji nepoznati, jer vlada te zemlje zabranjuje ulaz stranim novinarima i organizacijama koje prate poštivanje ljudskih prava.
Američka veleposlanica pri UN-u Susan Rice izjavila je u nedjeljnom intervjuu za TV mrežu NBC da "žeđ za promjenom i reformama neće nestati" te da vlade na Bliskom istoku trebaju poštovati želje svojih građana. Ona je posebno pozvala na prestanak nasilja u Libiji. Rice je upozorila da je sadašnje stanje u arapskim državama neodrživo na duži rok, sa zatvorenim političkim sustavima koji uz visoku nezaposlenost unose nestabilnost u temelje društva. Odbacila je kritike da je američka politika u regiji nedosljedna. "'Mi pozivamo te zemlje na reforme, ali isto tako s mnogima od njih imamo savezničke odnose", rekla je američka veleposlanica pri UN-u.
Režim libijskog vođe Moamera Gadafija u ponedjeljak pokazuje sve više znakova urušavanja, uz navodne desetke ubijenih u prosvjedima u glavnom gradu.
Nakon šest dana, pobuna je stigla do glavnog grada Tripolija u ponedjeljak ujutro, uz izvješća o zapaljenim zgradama, pljački u nekim četvrtima, te o pucanju iz vojnih helikoptera na prosvjednike, izvješćuju američki mediji.
U drugom najvećem libijskom gradu Bengaziju, protuvladini prosvjednici slave na ulicama, uz sve više izvješća da je grad pod njihovim nadzorom.
Oporbeni čelnik u egzilu Faiz Jibril, izjavio je da su mu njegovi kontakti unutar Libije rekli da je istočna Libija oslobođena od pro-Gadafijevih snaga. Kazao je kako su helikopteri mitraljirali prosvjednike u Tripoliju, gdje se tisuće njih okupilo na središnjem Zelenom trgu. Vojska je također izvela zračne napade na prosvjednike koji su hodali od Misruata, grada u kojem su preuzeli nadzor, prema Tripoliju, kazao je Jibril.
Gadafijev sin i nasljednik Seif al-Islam Gadafi, u ponedjeljak je u jednosatnom televizijskom govoru zaprijetio da će Libija pasti u anarhiju, ako njegov otac bude svrgnut.
Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon održao "opsežan razgovor" s Gadafijem i naglasio da se nasilje "mora odmah zaustaviti", objavio je UN u priopćenju. Veleposlanici Libije pri UN-u pozvali su Gadafija da odstupi i svrstali se uz oporbene snage.
Većina plemenskih vođa u Libiji izjasnila se protiv Gadafija, dok je sve više izvješća da vojne postrojbe prelaze na stranu oporbe. Izvješteno je i o visokim libijskim dužnosnicima koji su podijeli ostavke, bijesni zbog ubojstava koje su počinile snage sigurnosti, prenosi The Washington Post.
Ali al-Essawi, libijski veleposlanik u Indiji, podnio je ostavku na svoju dužnost u ponedjeljak i pozvao Gadafija da ostupi. On je također optužio režim za dovođenje stranih plaćenika protiv prosvjednika. Prema organizaciji Human Rights Watch, do ponedjeljka je u pobuni u Libiji ubijeno najmanje 233 osobe, od kojih većina u Bengaziju.