Američki general je Josipovića, koji je u petak počeo službeni posjet Afganistanu, izvijestio o vojno-sigurnosnom stanju i aktivnostima ISAF-a da poboljša sigurnost u toj ratom i pobunom pogođenoj zemlji.
U ISAF-u, međunarodnoj misiji pod mandatom UN-a kojom zapovijeda NATO, sudjeluju 334 hrvatska vojnika, a odlukom Hrvatskog sabora iz prosinca 2010. njihov broj se ove i iduće godine može povećati na 350.
Hrvatski predsjednik sastao se i s civilnim predstavnikom NATO-a Markom Sedwillom s kojim je razgovarao o političkim prikikama u Afganistanu i projektima koje međunarodna zajednica provodi kako bi se poboljšali uvjeti života u toj zemlji.
Iako postoje brojni politički problemi, osobito korupcija, velika se pozornost posvećuje radu s lokalnim zajednicama, obrazovanju i zdravstvu.
Predsjednik Josipović istaknuo je doprinos koji je Hrvatska do sada dala u razvojnim projektima, samostalno i u okviru UNDP-a.
Hrvatska sudjeluje u 23 razvojna projekta vrijedna 1,1 milijun dolara, neke hrvatske tvrtke već su dobile poslove u Afganistanu u izgradnji infrastrukture i cesta, a od srpnja prošle godine u Kabulu djeluje i predstavništvo Hrvatske gospodarske komore.
Josipović, prvi hrvatski predsjednik u posjetu Afganistanu i hrvatskim vojnicima u toj zemlji, trebao bi se sastati i s afganistanskim predsjednikom Hamidom Karzaijem te obići pripadnike hrvatskog kontingenta.