FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Josipović doputovao u službeni posjet Afganistanu

Autor: nbar
ZAGREB/KABUL, 18. veljače 2011. (Hina) - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović stigao je u petak u Kabul u službeni posjet Afganistanu gdje će se, kako se očekuje, sastati s afganistanskim predsjednikom Hamidom Karzaijem, visokim predstavnicima NATO-a, te posjetiti pripadnike hrvatskih oružanih snaga koji sudjeluju u mirovnoj misiji NATO saveza–ISAF.

Josipović je prvi hrvatski predsjednik koji posjećuje Afganistan i hrvatske vojnike koji se tamo nalaze u mirovnoj misiji, a njegov posjet koincidira s prvom godišnjicom predsjedničkog mandata. Hrvatski predsjednik će se, kako se očekuje, tijekom boravka u Afganistanu sastati s afganistanskim predsjednikom Karzaijem, zapovjednikom ISAF-a Davidom Petreusom i civilnim predstavnikom NATO-a u Afganistanu Markom Sedwillom. Glavne teme razgovora bit će politička situacija u Afganistanu, te načini kako Hrvatska može pomoći u razvoju zemlje, ali primarna svrha posjeta je posjet hrvatskim vojnicima. S predsjednikom Josipovićem u Afganistan su doputovali i ministar obrane Davor Božinović i hrvatski vojni predstavnik pri NATO-u general pukovnik Drago Lovrić

Hrvatska već sudjeluje u razvojnim projektima u Afganistanu, samostalno i u okviru UNDP-a i to u 23 razvojna projekta vrijedna 1,1 milijun dolara. Neke hrvatske tvrtke već su dobile poslove u Afganistanu, na izgradnji infrastruktura i cesta.

Od visokih hrvatskih dužnosnika Afganistan su do sada posjetili tadašnja potpredsjednica vlade Đurđa Adlešič (2008.), tadašnji ministri obrane Berislav Rončević (2006.) i Branko Vukelić (2009.), tadašnja ministrica vanjskih poslova Kolinda Grabar Kitarović (2006.) , te izaslanstvo MORH-a i Glavnog stožera Oružanih snaga (2008.) na čelu s državnim tajnikom Matom Rabotegom.

Misija ISAF (International Security Assistance Force – Međunarodne snage za podršku sigurnosti) međunarodna je misija u Afganistanu pod mandatom UN-a, dogovorena Bonnskim sporazumom od 6. prosinca 2001. Misija je odobrena Rezolucijom 1386 Vijeća sigurnosti UN a cilj joj je pomoći vladi Afganistana i pridonijeti naporima međunarodne zajednice u stvaranju sigurnih uvjeta za obnovu Afganistana, te pomoći vladi u širenju središnje vlasti na cjelokupni teritorij zemlje.

NATO je preuzeo zapovjedanje i koordinaciju ISAF-a 11. kolovoza 2003., kao prve misije izvan svog tradicionalnog euro-atlantskog područja. Misija u ovoj fazi broji oko 131.000 sudionika iz 44 zemlje, među kojima je i Republika Hrvatska i to 26 članica NATO-a i 14 nečlanica. U Misiji trenutačno sudjeluje 334 hrvatskih vojnika.

Od srpnja prošle godine u Kabulu djeluje i predstavništvo Hrvatske gospodarske komore. Pripadnici naših oružanih snaga sudjeluju u misiji kao vojni policajci u Kabulu, na sjeveru (u Mazar-i-Sharifu i Pol-e-Khomriju), te na zapadu Afganistana (u Chagcharanu), s mogućnošću privremenog razmještaja i u druge dijelove zemlje. Zadaće koje obavljaju su složenije i raznovrsnije - pored voda vojne policije razmješten je i vod za zadaće zaštite, medicinski tim, pokretni tim za vezu i izviđanje (MLOT), mentorski tim za obuku (OMLT), stožerni časnici, časnik za CIMIC (civilno-vojnu suradnju) .

Od veljače 2003. do proširenja opsega sudjelovanja 2005. godine, OSRH je dvaput godišnje u Misiju upućivao do 50 vojnih policajaca, stožernih časnika i dočasnika u Kabul. Hrvatski je sabor u prosincu 2010. donio odluku o sudjelovanju u mirovnoj operaciji u Afganistanu (ISAF) u 2011. i 2012. godini do 350 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, uz mogućnost rotacije. Redovite rotacije vrše se svakih šest mjeseci i trenutno je raspoređen 16. hrvatski kontingent (HRVCON).

(Hina) xaš/xnab ynab

An unhandled error has occurred. Reload 🗙