FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 15,30 sati

Autor: slek
ZAGREB, 17. veljače 2011. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 15,30 sati.

BIJELJINA - Regionalna suradnja jedan je od ključnih elemenata za efikasno otkrivanje i procesuiranje predmeta ratnih zločina, kao i pružanje podrške žrtvama i svjedocima, zaključeno je u četvrtak na završetku dvodnevnog sastanka glavnog tužitelja Tužiteljstva BiH Milorada Barašina, tužitelja za ratne zločine Republike Srbije Vladimira Vukčevića i glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske Mladena Bajića, koji su u Etno selu "Stanišići" nedaleko Bijeljine, razgovarali o suradnji u radu na predmetima ratnih zločina. "Suradnja između ova tri tužiteljstva na predmetima ratnih zločina je odlična", izjavio je novinarima nakon završetka sastanka glavni tužitelj Barašin kazavši kako će se regionalna suradnja nastaviti a o svemu što je dogovoreno, raspravljat će se na narednoj konferenciji na Brijunima. Novinari su se u pitanjima dotaknuli i slučaja uhićenog hrvatskog branitelja Tihomira Purde. "Kolege iz Srbije su zatražile ekstradiciju, bosansko pravosuđe odlučuje o tome a u međuvremenu je tužilašto Srbije poduzelo i neke druge pravne radnje a to je da se ispitaju okrivljenici u BiH i u Hrvatskoj. To se ovih i slijedećih dana i događa a nakon toga na temelju dokaznog materijala u spisu, kolege će odlučiti onako kako odlučuju, profesionalno, savjesno i sukladno zakonu i državnim konvencijama", pojasnio je trenutačnu situaciju u tom slučaju glavni državni odvjetnik Republike Hrvatske Mladen Bajić. Novinare je zanimalo i hoće li Srbija i dalje tražiti izručenje Tihomira Purde na što je srbijanski tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević rekao kako je srbijanski zahtjev za ekstradicijom i dalje na snazi.

ZAGREB - Obrana bivšeg zapovjednika HVO-a generala Slobodana Praljka pozvala je u četvrtak, na kraju svojih završnih riječi, sudsko vijeće Haaškoga suda da ga oslobodi odgovornosti od optužbi za zločine počinjene tijekom rata u BiH a Praljak, koji je odlučio iskoristiti mogućnost osobnog obraćanja sudskom vijeću, to će učiniti u ponedjeljak. "Obrana generala Praljka predlaže da ovo vijeće oslobodi generala Praljka od optužbi", kazala je njegova braniteljica Nika Pintar poručivši da tužitelji nisu dokazali nijednu od točaka optužnice koja tereti Praljka za ratne zločine. Bivši čelnici samoproglašene HR Herceg Bosne - premijer Jadranko Prlić, ministar obrane Stojić, zapovjednici HVO-a generali Slobodan Praljak i Milivoj Petković, zapovjednik vojne policije HVO-a Valentin Ćorić te načelnik ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić optuženi su za zločine počinjene u okviru udruženog zločinačkog pothvata, predvođenog bivšim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, a cilj kojeg je etničko čišćenje područja Herceg-Bosne koje su htjeli pripojiti Hrvatskoj radi stvaranja "velike Hrvatske". Obrana generala Praljka u završnim je riječima odbacila tvrdnje o umiješanosti Hrvatske u međunarodni oružani sukob u BiH i njezinim teritorijalnim pretenzijama, kao i postojanje udruženog zločinačkog pothvata.

BEOGRAD - Predstavnici izbjeglih Srba iz Hrvatske u Srbiji u četvrtak su u Beogradu najavili pokretanje inicijative da srbijanski parlament rezolucijom utvrdi da Hrvatska krši njihova ljudska prava. Prijedlog rezolucije, kako je na tiskovnoj konferenciji najavio predsjednik Koalicije udruga izbjeglih Miodrag Linta, bit će upućen čelnicima zastupničkih klubova u srbijanskom parlamentu te od njih zatražena potpora rezoluciji. Najavio je i da će 45 tisuća skupljenih potpisa za peticiju, cilj koje je spriječiti da Hrvatska postane članicom EU prije nego se ispune njihovi zahtjevi, biti fotokopirano u 20 primjeraka koji će biti upućeni srbijanskoj vladi i parlamentu, najvišim europskim tijelima, veleposlanstvima SAD-a, Rusije i Kine te da će prvi paket preslika biti uručen u petak srbijanskom predsjedniku Borisu Tadiću. Za potporu peticiji skupljeno je 45 tisuća potpisa, a za inicijativu u parlamentu potrebno ih je najmanje 30 tisuća. "Želimo da Narodna skupština zaključi da Hrvatska krši ljudska prava izbjeglih i prognanih Srba i građana Srbije koji su oštećeni u svojim pravima u Hrvatskoj“, rekao je Linta, objašnjavajući svoj zahtjev.

ZAGREB/PRIŠTINA - Uz čestitke i tople poruke ohrabrenja iz Washingtona Kosovo u četvrtak obilježava 3. godišnjicu neovisnosti skromno zbog tmurne gospodarske slike i političkih teškoća te ozbiljno narušenog međunarodnog ugleda izvješćem o navodnoj trgovini ljudskim organima krajem 90-ih. Za Kosovo je 17. veljače neradni dan na koji je u televizijskom obraćanju obnašatelj dužnosti predsjednika Jakup Krasniqi pozvao sunarodnjake da nastave ulagati napore u izgradnji održive države. "Pred nama su teške zadaće jačanja identiteta i međunarodnog kredibiliteta", rekao je i ocijenio da je u tri protekle godine "Kosovo uspostavilo demokratski sustav i državne ustanove (...) te solidan gospodarski i društevni razvoj". U ime američkog predsjednika Baracka Obame državna tajnica Hillary Clinton prisjeća se svog posjeta Kosovu uvjerena da će dinamična i angažirana mladež sudjelovati u izgradnji transparente, demokratske i dobro upravljanje države. Osim golemih političkih i gospodarskih zapreka s kojima se Kosovo suočava, njegov je ugled ozbiljno narušen izvješćem Vijeća Europe o navodnoj trgovini ljudskim organima krajem 90-ih u koju su bili upleteni viši zapovjednici Oslobodilačke vojske Kosova i bivši premijer Hashim Thaci, koji to odlučno odbacuje. Srbija je u srijedu zatražila da Vijeće sigurnosti UN-a osnuje posebno povjerenstvo zaduženo istražiti te optužbe. No i ugled UN-a mogao bi biti doveden u pitanje jer povjerljiv dokument na koji se pozvala francuska televizija otkriva da je UN znao za tu prljavu rabotu već 2003., što znači pet godina prije nego su tužitelji u Den Haagu prvi put otvorili to pitanje. Golem kosovski problem jest slabost njegova gospodarstva. Kosovo je jedna od najsiromašnijih eruopskih regija sa stopom nezaposlenosti od 40 posto, a siromašno je 45 posto od njegovih dva milijuna stanovnika.

TRIPOLI - Pokreti na Bliskom istoku, koji se protive i bore protiv autoritarnih režima i djeluju već desetljećima, i dalje su vrlo aktivni, a u njihovim zadnjim prosvjedima u Bahreinu su od srijede smrtno stradale četiri osobe, najmanje dvije u Libiji te dvije u Jemenu. Potaknuti masovnim pobunama stanovništva u susjednim zemljama, koje su uzrokovalae pad tuniskoga predsjednika Zina El Abidina Ben Alija i egipatskog predsjednika Hosnija Mubaraka, njihovi građani, nezadovoljni nedostatkom demokracije u vlastitoj domovini, korupcijom, nepotizmom, nesposobnošću vladajućih struktura da poboljšaju životni standard, također prosvjeduju. U Bahreinu su u noći na četvrtak u sukobu prosvjednika i interventnih snaga tijekom okupljanja na jednom od glavnih trgova u Manami smrtno stradale četiri osobe. Prosvjednici su se ondje okupili još u ponedjeljak, a u četvrtak su vlasti oko trga razmjestile oklopna vozila. U Bahreinu je od početka pobune pokrenute putem Facebooka ubijeno šest šijita, koji od vlasti traže političke i društvene reforme u zemlji. Pozivu su se odazvali mnogobrojni šijiti koji se smatraju žrtvama diskriminacije u zapošljavanju, socijalnoj skrbi, javnome prijevozu i stambenim pitanjima, u zemlji u kojoj je na vlasti sunitska dinastija. Libijski ministar unutarnjih poslova u četvrtak je smijenio visokoga lokalnog dužnosnika zaposlenog u snagama sigurnosti pošto su smrtno stradale dvije osobe tijekom prosvjeda u Al-Baidi, 1200 km istočno od Tripolija, izvijestio je na svojim internetskim stranicama libijski časopis Kurina.

U Jemenu, najsiromašnoj i politički najnestabilnijoj zemlji na arapskom poluotoku, no istodobno ključnu savezniku Washingtona u borbi protiv Al-Kaide, u četvrtak su u silovitim sukobima u Sanai ubijene dvije osobe. Prosvjednici traže ostavku predsjednika Alija Abdalaha Saleha koji je na vlasti od 1978.

ZAGREB - Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev u četvrtak se za službenog posjeta Vatikanu sastao s papom Benediktom XVI., javljaju ruski mediji. To je prvi službeni posjet ruskog čelnika Vatikanu nakon uspostave punih diplomatskih odnosa između Rusije i Svete Stolice u prosincu 2009. Tada je Medvedev boravio u radnom posjetu Vatikanu nakon kojeg je potpisao odluku o podizanju statusa ruskog predstavništva u papinskoj državi na razinu veleposlanstva. Papa i Medvedev razgovarali su pola sata u biblioteci o bilateralnim odnosima, svjetskim pitanjima, suradnji u međunarodnim organizacijama i razvoju međuvjerskog dijaloga. Nakon susreta Medvedev je predstavio Papi svoju suprugu Svetlanu i druge članove ruskog izaslanstva. Ruski diplomatski izvor je izjavio da se sada susret poglavara Ruske pravoslavne crkve i Pape čini "puno izglednijim" nego prije nekoliko godina. Ni Benedikt XVI. ni njegov preteča Ivan Pavao II. nisu posjetili postkomunističku Rusiju.

PARIZ - Suđenje jednom od najpoznatijih svjetskih terorista Iliču Ramirezu Sanchezu, poznatijem kao Carlos, održat će se od 2. studenoga do 16. prosinca u Parizu zbog četiriju napada u Francuskoj 1982. i 1983., u kojima je poginulo 11 ljudi, doznaje se iz francuskih pravosudnih krugova. Suđenje će se održati pred posebnim sudom koji se isključivo bavi terorizmom. Carlosa su 1994. u Kartumu u Sudanu uhitili pripadnici francuske protuobavještajne službe (DST). Tri godine poslije osuđen je na doživotni zatvor zbog ubojstva dvojice pripadnika DST-a i jednog doušnika. Ovaj put će se Carlosu, rođenu 1949. u Venezueli, suditi za napade na vlak "Le Capitole" između Toulousea i Pariza u kojem je 29. ožujka 1982. poginulo petero ljudi, napad na sjedište trgovine Al-Watan Al-Arabi u pariškoj ulici Marbeuh 22. travnja 1982. (jedan poginuli), napad na željeznički kolodvor Sain-Charles u Marseilleu (dva poginula) i brzi vlak TGV u mjestu Tain-L'Hermitageu 31. prosinca 1983. (tri poginula).

(Hina) xsl ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙