Prijedlog rezolucije, kako je na tiskovnoj konferenciji najavio predsjednik Koalicije udruga izbjeglih Miodrag Linta, bit će upućen čelnicima zastupničkih klubova u srbijanskom parlamentu te od njih zatražena potpora rezoluciji.
Najavio je i da će 45 tisuća skupljenih potpisa za peticiju, cilj koje je spriječiti da Hrvatska postane članicom EU prije nego se ispune njihovi zahtjevi, biti fotokopirano u 20 primjeraka koji će biti upućeni srbijanskoj vladi i parlamentu, najvišim europskim tijelima, veleposlanstvima SAD-a, Rusije i Kine te da će prvi paket preslika biti uručen u petak srbijanskom predsjedniku Borisu Tadiću.
Za potporu peticiji skupljeno je 45 tisuća potpisa, a za inicijativu u parlamentu potrebno ih je najmanje 30 tisuća.
"Želimo da Narodna skupština zaključi da Hrvatska krši ljudska prava izbjeglih i prognanih Srba i građana Srbije koji su oštećeni u svojim pravima u Hrvatskoj“, rekao je Linta, objašnjavajući svoj zahtjev.
Njegova udruga također, kako je rekao, želi da srbijanski parlament podupre peticiju izbjeglih i prognanih Srba iz Hrvatske te da od srbijanske vlade zatraži da u Bruxellesu i svim relevantnim središtima u međunarodnoj zajednici zatraži da ističe važnost poštivanja njihovih ljudskih prava.
Udruga rezolucijom želi postići i da srbijanski parlament zatraži od vlade da izradi polazište za, kako je rekao, sadržajne pregovore s hrvatskom vladom o pronalaženju trajna i sveobuhvatna rješenja pitanja izbjeglica.
“Gospodinu Tadiću već smo uputili molbu za potporu tijekom studenog, na žalost, do sada nismo dobili nikakav odgovor. Sada osnažujemo naš zahtjev sa 45 tisuća potpisa i pozivamo ga da podupre peticiju i našu akciju“, istaknuo je.
Predstavnici izbjeglih Srba iz Hrvatske u Srbiji 15. prosinca 2010. počeli su prikupljati potpise za potporu peticiji cilj koje je spriječiti da Hrvatska postane članicom EU-a prije nego se trajno riješe otvorena pitanja izbjeglih Srba. Peticiju je sredinom listopada potpisalo 100 izbjegličkih i zavičajnih udruga okupljenih u Koaliciji udruga izbjeglih i Asocijaciji izbjegličkih udruga u Srbiji. Njome je zatraženo rješenje 12 otvorenih pitanja Srba iz Hrvatske, a njezini pokretači najavili su da će od EU-a zatražiti da ne dopusti zatvaranje 23. poglavlja u pregovorima s Hrvatskom, koje se odnosi na ljudska prava.
Među ostalim, izbjeglice traže povrat pokretnina i nekretnina, obnovu imovine uništene u ratu i, kako navode, "terorističkim akcijama", naknadu za uništene, oštećene i nestale pokretnine i nekretnine, povrat oduzetih stanarskih prava ili pravičnu naknadu bez uvjetovanja i ograničenja.
Potpisnici također traže isplatu zaostalih mirovina i priznanje radnog staža, reviziju presuda za ratne zločine donesenih u odsutnosti okrivljenika te, kako se navodi, "pošteno i ujednačeno procesuiranje ratnih zločina i prestanak etnički motiviranih suđenja".