Netom je najbogatija sjevernoafrička zemlja počela dublje grabiti u fondove za pomoć stanovništvu, počeli su prosvjedi protiv Moamera Gadafija koji 40 godina vlada naftom i plinom bogatom Libijom s relativno malobrojnim stanovništvom od 6,5 milijuna, ali s najvećom stopom nezaposlenosti u Sjevernoj Africi i najvećim demografskim rastom, piše agencija Reuters.
U utorak su se u Bengaziju s policijom i Gadafijevim pristašama sukobili prosvjednici koji su tražili oslobađanje odvjetnika koji je branio obitelji zatvorenika ubijenih 1996., u pucnjavi u zatvoru Abu Salim u Tripoliju, javlja agencija AFP.
Prema bolničkim izvorima 14 je osoba ranjeno, prenio je privatni dnevnik list Kurina.
Policija je noću na srijedu u Bengaziju rastjerala prosvjednike koji su naoružani kamenjem i zapaljivim bombama palili vozila, javlja Reuters. Međutim, državna televizija prenijela je snimke proGadafijevih skupova održanih u libijskim gradovima (Sirta, Sebha, Tripoli).
U mogućem ustupku prosvjednicima Libija je najavila da će kasnije u srijedu iz zatvora Abu Salim pustiti 110 članova zabranjene militantne skupine Libijska islamska borbena skupina. Oni su zadnji zatvorenici iz te skupine pošto su mnogi oslobođeni od prošle godine kada se njihov vođa odrekao nasilja.
Kako je tekla tuniska pobuna libijski čelnik Muamer Gadafi davao je različite izjave i nije se dosad pokazao spremnim provesti reforme koje su počeli zahtijevati stanovnici drugih arapskih zemalja, no "Dan gnjeva" neće, kako se čini, mimoići ni Libiju.
Agencija AFP prenosi da je pod sloganom "Pobuna 17. veljače 2011., Dan gnjeva u Libiji", koji organizira skupina na Facebooku protiv Gadafijeva režima u ponedjeljak imala 4.400 članova, a u srijedu ujutro 9.600.
Gadafijevi pristaše skandirali su na ulicama libijskih gradova protiv katarske satelitske televizije Al Džazire optužujući je za poticanje pobuna protiv režima u arapskim zemljama.