Svojim potpisom obvezali su se prilagoditi gradske površine potrebama osoba s invaliditetom te im tako omogućiti dostojanstven život u gradu.
Povelja je dio projekta Pravo na život u zajednici koji u Hrvatskoj provodi Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), a inicijativa potpisivanja Povelje pokrenuta je u suradnji s Ministarstvom obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti.
Povelju je na potpisivanje gradonačelnicima i zamjenicima gradonačelnika 19 gradova iz Osječko-baranjske, Primorsko-goranske, Sisačko-moslavačke, Šibensko-kninske, Vukovarsko-srijemske i Zadarske županije, uručila koordinatorica UN-a i stalna predstavnica UNDP-a, Louisa Vinton koja je tom prigodom napomenula kako je ponekad jednostavnije prevladati arhitektonske barijere od onih u glavama ljudi.
Predsjednik Udruge gradova i riječki gradonačelnik Vojko Obersnel istaknuo je kako se na prilagođavanju javnih prostora u gradovima već puno toga napravilo, no potpisivanje Povelje, kako je rekao, predstavlja prije svega moralnu i osobnu obvezu gradonačelnika da u gradovima osiguraju ravnopravne mogućnosti za sve građane.
Pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Anka Slonjšak zahvalila je svim potpisnicima na spremnosti da svojim doprinosima pomognu u otklanjanju barijera s kojima se osobe s invaliditetom još uvijek suočavaju.
Povelju su danas potpisali gradovi – Bakar, Belišće, Cres, Delnice, Donji Miholjac, Drniš, Glina, Hrvatska Kostajnica, Kutina, Novska, Opatija, Otok, Petrinja, Rijeka, Sisak, Šibenik, Valpovo, Vukovar i Zadar, čime se ukupan broj gradova potpisnika Povelje povećao na njih 78.