Od 10 analitičara brokerskih tvrtki, koji su sudjelovali u Hininoj anketi, njih 6 danas očekuje stagnaciju Crobexa, 2 porast, a 2 pad.
Nakon što je veći dio jučerašnjeg dana proveo u blago negativnom području, Crobex indeks potkraj trgovanja ojačao je 0,26 posto, na 2.311 bodova. Crobex10 završio je trgovanje u plusu 0,39 posto, na 1.274 bodova.
Redovni promet premašio je 27 milijuna kuna, što je otprilike 14 milijuna kuna manje nego u petak.
Više od trećine prometa ostvareno je dionicom HT-a, a cijena joj je porasla 1,2 posto, na 308,99 kuna, najvišu razinu u zadnjih 10 mjeseci. Među milijunaše uvrstile su se još i dionice Ine i Atlantic grupe.
Najveći skok cijene, pak, ostvarila je dionica Optima Telekoma, za 21,6 posto, na 33,45 kuna, uz promet nešto iznad 500.000 milijuna kuna.
„Nema korporativnih vijesti koje bi dale smjernice ulagačima na domaćem tržištu, stoga i danas očekujem stagnaciju indeksa, uz fokus na najlikvidnija izdanja – HT-a i Ine. Ovako mirno trgovanje uz niži obujam trgovanja moglo bi se nastaviti sve do objava financijskih izvješća domaćih kompanija za zadnje lanjsko tromjesečje“, ističe Ana Franin, financijska analitičarka Raiffeisen Consultinga.
U međuvremenu, sa svjetskih burzi pristižu i dalje pozitivni signali. U ponedjeljak su na Wall Streetu Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli nove najviše razine u dvije i pol godine, jer su najave preuzimanja i dobri poslovni rezultati kompanija potaknuli rast cijena dionica.
Skok S&P 500 indeksa iznad otporne razine na 1.313 bodova otvara mu put za daljnji uzlet u kratkome roku, ističu analitičari.
Na europskim su burzama, pak, cijene dionica dosegnule najvišu razinu od rujna 2008. godine.
Ipak, na azijskim se burzama jutros trguje oprezno, jer nema vijesti koje bi značajnije potaknule ulagače.
„Uslijed optimizma investitora u vezi jačanja oporavka svjetskog gospodarstva i boljih od očekivanja financijskih izvješća američkih kompanija, na svjetskim burzama nastavljen je pozitivan trend. Nove smjernice investitorima će danas dati podatak o njemačkoj industrijskoj proizvodnji u prosincu“, zaključuje Franin.