Na izložbi su izložene igračke nastale u hrvatskim selima koje pripadaju dijelu iznimno bogate tradicijske kulture i povijesti sačuvane do današnjih dana, a uz izložene predmete postavljena je i dječja igraonica s drvenim igračkama i puzzlima, stoji u obavijesti Etnografskog muzeja.
Podsjeća se da je Umijeće izrade drvenih tradicijskih dječjih igračaka s područja Hrvatskog zagorja jedan od fenomena upisan na popisu zaštićene svjetske nematerijalne baštine UNESCO-a te da su u Hrvatskoj samo tri lokaliteta u kojima su se stanovnici organizirano bavili izradom dječjih igračaka.
To su Hrvatsko zagorje, Prigorje i Dalmatinska zagora, odnosno Stubički i Bistrički Laz, Gornja Stubica, Marija Bistrica, Tugonica, Turnišće, Vidovec i Zelovo. Hrvatsko zagorje danas je jedini kraj u Hrvatskoj u kojem se još uvijek pojedinci bave tim poslom, a prilagodili su se današnjim zakonima o uporabi ekoloških boja koje nisu opasne za djecu.
Važnu ulogu u očuvanju te tradicije imaju i muzeji, edukacijske radionice i razna događanja na kojima se posjetitelji upoznaju s izradom igračaka.
Izložbu prati film, čiji su autori Iris Biškupić Bašić i Žarko Nikin, koji je snimljen uz istoimenu izložbu 2009. kada je Etnografski muzej gostovao u Poljskoj, u Muzeumu Zabawek i Zabawy u Kielcu.
U filmu su prikazane igračke iz zbirke Etnografskog muzeja, ali i lokaliteti na kojima su se igračke izrađivale ili se još uvijek izrađuju, te majstori koji svojim radom dokazuju da hrvatske igračke i dalje žive zahvaljujući njihovu radu i umijeću.
Autorica izložbe je Iris Biškupić-Bašić, a autorica likovnog postava Nikolina Jelavić Mitrović.