"Europska unija i njezine zemlje članice promicat će investicije u obnovljivu i sigurnu energiju i održive tehnologije s niskom emisijom ugljičnog dioksida", kaže se u deklaraciji.
"Cijene energije moraju biti prihvatljive kako bi se osigurala konkurentnost europskog gospodarstva", dodaje se u dokumentu.
U deklaraciji se podržavaju tri cilja energetske politike - diverzifikacija izvora električne energije kako bi EU smanjila ovisnost o energiji iz Rusije i s Bliskog istoka, povezivanje energetske infrastrukture kako bi plin i nafta bili dostupni u svakom dijelu Europe te učinkovitije korištenje energije, odnosno štednju.
Europska komisija procjenjuje da će do 2020. godine trebati investirati 200 milijardi eura za električne dalekovode, plinovode i povezivanja energetskih mreža između zemalja članica.
U deklaraciji se kaže da većinu troškova za izgradnju infrastrukture treba osigurati privatni sektor na tržišnim osnovama, dok se za tržišno neatraktivne projekte, a koji su potrebni iz sigurnosnih razloga ili iz solidarnosti, spominje samo "ograničena proručunska sredstva" i to kao potpora financijama iz privatnih izvora.