Između 15.000 i 22.000 osoba, prema procjeni policije i organizatora, prosvjedovalo je ističući transparente na kojima je na englesko-njemačkom pisalo "Power to the Bauer!" (Vlast seljacima!).
"Kad smo se počeli pripremati za ovaj prosvjed prije deset mjeseci, nismo ni znali da će u međuvremenu izbiti jedan od najvećih skandala u poljoprivredno-prehrambenom sektoru u posljednjih nekoliko godina", rekao je novinarima jedan od organizatora.
U početku je cilj prosvjeda bio pobuniti se protiv masovnog uzgoja i pretjeranog korištenja biotehnologije u poljoprivredi, a prosvjed se trebao održati na marginama njemačkog poljoprivrednog sajma - Gruene Woche koji se od 21. do 30 održava u Berlinu.
No početkom siječnja zatvorene su farme, pošto su vlasti otkrile da proizvođač stočne hrane iz Donje Saske, kojega se smatra odgovornim za zagađenje dioksinom, nije predao puni popis farmi kojima je dostavljao stočnu hranu nakon čega je uslijedilo ponovno testiranje proizvoda. Iz istog razloga zabranjena je i prodaja jaja te mesa svinja i peradi sa spomenutih farmi. Uzrok onečišćenja bilo je korištenje industrijskih masti svjesno isporučivanih proizvođačima, a proizvodila ih je tvrtka Harles&Jentsch. Više od 4.700 farmi u Njemačkoj bilo je privremeno zatvoreno.
Skandal je pokazao "kašnjenje reforme poljoprivredne politike", kazao je predsjednik Ekološke udruge BUND Hubert Weiger, dodavši kako se još uvijek ne zna koliku je točno štetu kontaminirana hrana prouzročila. Kina i Sjeverna Koreja zbog skandala u Njemačkoj prekinule su uvoz jaja i svinjskog mesa iz te zemlje, a u petak je uvoz njemačke svinjetine zabranila i Rusija.