Elmer (55), jedan od prvih ljudi koji su putem WikiLeaksa objavili privatne dokumente, rekao je da je informacije objavio na internetu pošto švicarske vlasti nisu htjele reagirati.
"Etika poslovanja s obje strane Atlantika razočarala me", rekao je bivši bankar na sudu.
Optužio je banku da progoni i njega i obitelj te da ga je pokušala ušutkati s 500.000 švicarskih franaka.
Elmer je priznao da je 2005. zaprijetio da će razotkriti podatke o klijentima ako Julius Baer ne prekine akcije protiv svojih zaposlenika, no odbacio je optužbe da je prijetio bombom sjedištu bivšeg poslodavca.
Tužiteljstvo traži osam mjeseci zatvora i novčanu kaznu od 2.000 švicarskih franaka za Elmera, koji je vodio Baerovu poslovnicu na Kajmanskim otocima do 2002., kada ga je banka otpustila.
Slučaj za koji Elmer upravo odgovara na sudu ne tiče se objave podataka klijenata banke na WikiLeaksu, već na ranija razotkrivanja bankovne tajne u Švicarskoj.
Elmer je u ponedjeljak predao dva CD-a s podacima o 2.000 računa otvorenih na Kajmanskom otočju utemeljitelju WikiLeaksu Julianu Assangeu u Londonu, što je bilo snažno medijski popraćeno.
I suđenje u srijedu je privuklo veliko zanimanje medija i više desetaka prosvjednika.
Švicarska je lani morala dati pojedinosti o oko 4.450 računa američkim vlastima u sklopu sporazuma o poreznoj istrazi američkih klijenata UBS-a, najveće švicarske banke. Nijedan od tih bankara nije bio sudski progonjen u Švicarskoj.
Julius Baer tvrdi da Elmer vodi osobnu kampanju "zastrašivanja i osvete" i želi diskreditirati banku i njezine klijente pošto je banka odbacila njegove zahtjeve da mu isplati odštetu pošto je otpušten.
Bankovna tajna Švicarske u središtu je pozornosti otkako je Njemačka kupila tajne podatke od informatora kako bi pronašla vlastite državljane koji su utajili porez.
Zviždač Bradley Birkenfeld, koji je pomogao razotkriti utaju poreza što je bila vrlo raširena pojava bogatih američkih klijenata UBS-a, sada zbog toga služi 40-mjesečnu zatvorsku kaznu u Pennsylvaniji.