Regije će se suočiti s različitim problemima pri udovoljavanju pojačane potražnje za kreditima, ističe WEF u izvješću koje je sastavio u suradnji sa savjetodavnom tvrtkom McKinsey & Company.
Tako će u Aziji, gdje će potražnja za kreditima dosegnuti 40 tisuća milijardi dolara, najveći problem predstavljati slabije razvijeni financijski sustavi i tržišta kapitala.
U Europskoj uniji potražnja za bankovnim zajmovima porast će u idućih deset godina za 13 tisuća milijardi dolara. Da bi ju podmirile, banke će trebati dodatni kapital, zbog čega bi se, nakon zadržane dobiti, mogle suočiti s manjkom kapitala u iznosu od 2.000 milijardi dolara.
SAD bi pak mogao biti prisiljen i dalje crpiti štednju iz cijelog svijeta kako bi podmirio rast potražnje za kreditima za do 3.800 milijardi dolara, ako Amerikanci ne počnu znatno više štedjeti.
Pritom u WEF-u kao glavni problem za podmirivanje tih potreba izdvajaju financijski protekcionizam, koji ugrožava prekogranično financiranje, ključno za pribavljanje dovoljne količine kredita u idućem desetljeću.
Velika kreditna potražnja može se podmiriti bez ikakvih rizika ali financijske institucije, regulatori i političari trebaju trebaju čvršće pokazatelje neodrživog kreditiranja, rizika širenja financijske krize i kreditne nestašice, te bolje mehanizme kako bi osigurali bolju opskrbu kreditima, zaključuju autori izvješća.