Više od tisuću peradarskih i svinjogojskih farmi, većinom na sjeveru Njemačke, moralo je prekinuti isporuku jaja i mesa pošto je početkom tjedna, najprije u jajima, otkriven dioksin. Dosad je samo na jednoj farmi usmrćeno više od 8000 kokoši nesilica.
Vjerojatni uzrok zagađenja je gotovo 3000 tona masti iz tvrtke "Harles & Jentzsch" iz Uetersena, na sjeveru zemlje, koju je u studenome i prosincu kupilo 25 proizvođača stočne hrane u četiri savezne pokrajine, navodi se u izvješću ministarstva poljoprivrede parlamentarnom povjerenstvu zaduženom za to pitanje.
Riječ je o tzv. tehničkoj masti koja nastaje kao otpad pri proizvodnji biodizelskoga goriva, a sa stočnom je hranom pomiješana u omjeru od dva do deset posto. To znači da bi zagađeno moglo biti od 30.000 do 150.000 tona stočne hrane.
Tehničku mast proizveo je proizvođač biodizelskoga goriva "Petrotec", a ona je preko nizozemske tvrtke "Olivet" dospjela do tvornice "Harles & Jentzsch", proizvođača i trgovca biljnim i životinjskim mastima za stočnu hranu.
Otpad iz proizvodnje biodizela bio je pravilno zapakiran i obilježen te namijenjen proizvodnji sredstava za podmazivanje i sličnih tvari, a ne proizvodnji stočne hrane. Izgred se dogodio zbog "ljudske pogreške", priopćio je "Harles & Jentzsch".
Skandalom su dosad pogođene savezne pokrajine Donja Saska, Sjeverno Porajnje Vestfalija, Schleswig-Holstein, Tiringija, Brandenburg i Saska-Anhalt.
"Prehrambene masti nisu isporučene drugim zemljama Europske unije", kaže se u izvješću njemačkoga ministarstva, a prenosi France presse.
Europska komisija zatražila je od njemačkih vlasti podatke o razmjerima zagađenja dioksinom te o mogućem izvozu zagađene hrane.
"Pitali smo jesu li jaja i meso izvezeni i provjeravamo prijeti li opasnost drugim zemljama", rekao je Frederic Vincent, glasnogovornik povjerenika za zdravlje Johna Dallija.