FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

Autor: ggoj
ZAGREB, 5. siječnja 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

PEKING - Svjetska banka izdala je prvu obveznicu denominiranu u juanima, čime će pomoći Kini u nastojanjima da potakne učestaliju upotrebu kineske valute na međunarodnim tržištima. Banka je u utorak objavila da će izdanjem obveznica s rokom dospijeća od dvije godine prikupiti 500 milijuna juana (76 milijuna dolara) na hongkonškom tržištu obveznica denominiranih u juanima. Taj će potez "dodatno produbiti tržište i omogućiti ulagačima da prošire lepezu valutnih portfelja i povećaju izloženost u juanima", ističe se u priopćenju te međunarodne institucije. Peking nastoji proširiti upotrebu juana na hongkonškom tržištu, nakon što je 2009. odobrio njegovu upotrebu za plaćanja u prekograničnoj trgovini. Kineski čelnici žele da juan dobije status svjetske rezervne valute kako bi odražavao sve izraženiji gospodarski i politički utjecaj Kine. Učestalija upotreba juana u inozemstvu istodobno će pomoći Kini da smanji priljev dolara koji dodatno povećava ionako ogromne kineske devizne rezerve i potpiruje inflaciju.

RIM - Cijene hrane porasle su u prosincu na međunarodnim tržištima, pa je indeks cijena koji izrađuje FAO dosegnuo rekordnu razinu, priopćeno je iz agencije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu. Indeks mjeri mjesečne promjene cijena košarice prehrambenih proizvoda koja obuhvaća žitarice, uljarice, mliječne proizvode, meso i šećer, a u prošlom je mjesecu njegova prosječna vrijednost iznosila 214,7 bodova, u usporedbi s 206,0 bodova u studenom, priopćeno je iz FAO-a. Tako su cijene hrane u prosincu porasle šesti mjesec zaredom, poduprte skokom cijena šećera i poskupljenjem žitarica i uljarica, a indeks se u nominalnom izrazu popeo na najvišu razinu otkad su se 1990. počeli prikupljati odgovarajući podaci. FAO-ov indeks cijena šećera skočio je u prosincu na rekordnu razinu od 398,4 boda, s 373,4 boda u studenom. Indeks cijena žitarica, koji uključuje cijene osnovnih prehrambenih namirnica poput pšenice, riže i kukuruza, porastao je u prosincu na prosječnih 237,6 bodova, što je najviša razina od kolovoza 2008. U studenom indeks je iznosio 223,3 boda. Cijene uljarica poskočile su u prosincu na 263 boda sa 243,3 boda u studenome.

LONDON - Oporavak uslužnog sektora eurozone usporio je u prosincu, uz dodatno produbljivanje razlika među pojedinim članicama zone primjene jedinstvene europske valute, pokazalo je istraživanje instituta Markit. Pritom je vrijednost Markitovog pomno praćenog indeksa menadžera nabave (PMI) za uslužni sektor eurozone u prosincu blago podignuta na 54,2 boda, u odnosu na početno prognoziranih 53,7 bodova. Time je PMI kliznuo s najviše razine u tri mjeseca od 55,4 boda, zabilježene u studenom. U institutu također ističu da su dobavljači usluga u prosincu prvi puta povisili cijene od listopada 2008., i to zbog snažnog rasta prosječnih troškova, potaknutog poskupljenjem goriva. Ukupni je indeks menadžera nabave za poslovni sektor eurozone u prosincu iznosio 55,5 bodova, zadržavši se na razini zabilježenoj u studenom i ukazujući na rast sedamnaesti mjesec zaredom. Time je Markit povisio početnu prognozu za prosinac, koja je iznosila 55,0 bodova.

LUXEMBOURG - Nove industrijske narudžbe u eurozoni porasle su u listopadu za 1,4 posto u odnosu na mjesec ranije, a u 27-članom EU za 0,6 posto, nakon pada u prethodnom mjesecu, pokazale su u srijedu procjene europskog ureda za statistiku Eurostata. To je značajan zaokret u odnosu na rujan kada su nove narudžbe na mjesečnoj razini smanjene u obje zone, i to 4,2 posto u eurozoni i 2,5 posto u EU, objavio je dalje statistički ured. Po raspoloživim podacima toga ureda, u odnosu na rujan nove industrijske narudžbe porasle su u 15 zemalja a smanjene u njih 11. Na godišnjoj su razini nove industrijske narudžbe porasle su u listopadu u obje zone, pri čemu u eurozoni za 14,8 posto a u EU za 14,3 posto. Kako je dalje priopćeno, industrijske narudžbe na godišnjoj su razini porasle u 25 zemalja čijim podacima trenutno raspolaže statistički ured, a smanjene samo u Danskoj, i to za dva posto.

BRUXELLES - Europska komisija zatražila je od njemačkih vlasti podatke o razmjerima kontaminacije visokootrovnim dioksinom otkrivenim na peradarskim i svinjogojskim farmama u zemlji, te o mogućem izvozu kontaminirane hrane. "Pitali smo jesu li jaja i meso izveženi i provjeravamo postoje li problemi za druge zemlje", rekao je glasnogovornik povjerenika za zdravlje Johna Dallija Frederic Vincent. "Želimo saznati razmjere kontaminacije jer su u početku bile pogođene dvije savezne pokrajine, a sada ih je pet", istaknuo je. "Za sada se čini da je problem ograničen na Njemačku", kazao je. Njemačke vlasti zabranile su u utorak isporuku jaja i mesa s gotovo tisuću farmi nakon otkrića dioksina u jajima. Farme su stočnu hranu nabavile od proizvođača Harles & Jentzsch iz Uetersena na sjeveru zemlje. Oni su sastojke kontaminirane dioksinom kupili od nizozemskog dobavljača koji ih je pak nabavio od njemačkog proizvođača biodizela u Emdenu na sjeveru Njemačke.

PARIZ - Europska komisija započela je istragu protiv Googlea zbog sumnji da zlorabi svoj dominantni položaj na tržištu, manipulirajući rezultatima pretraživanja interneta, objavio je francuski dnevnik Le Figaro. Komisija je nešto prije Božića poslala prve upitnike od stotinjak pitanja na koja do 11. veljače moraju odgovoriti veliki korisnici interneta poput urednika internetskih stranica, internetskih pretraživača, online imenika i oglasnika, navodi list. Europska komisija pokrenula je potkraj studenoga formalnu istragu nakon pritužbi suparničkih tvrtki za pretraživanje interneta. Oni su optužili Google da u pretraživanju interneta daje prednost svojim uslugama na štetu njihovih.

MADRID - Industrijska proizvodnja u Španjolskoj poskočila je u studenome za 2,3 posto unatoč radikalnim mjerama štednje čiji je cilj sređivanje stanja u javnim financijama, pokazali su podaci španjolskog statističkog ureda. Glavni su pokretači bili 7,7-postotni rast proizvodnje energije, četiripostotni rast proizvodnje poluproizvoda i 1,4-postotni rast proizvodnje opreme, navodi se u izvješću Ine-a. U 11-mjesečnom razdoblju zaključno s krajem studenog 2010. prilagođena industrijska proizvodnja pokazala je rast od 0,8 posto u usporedbi s istim razdobljem 2009. To se povećanje uglavnom može pripisati jakoj izvedbi u razdoblju od ožujka do kolovoza.

PEKING - Kinesko gospodarstvo vjerojatno je u 2010. poraslo oko 10 posto, kazao je čelnik kineske središnje banke. "Rast BDP-a u 2010. iznosit će oko 10 posto", kazao je Zhou Xiaochuan u govoru sredinom prosinca koji je tek sada objavljen na internetskoj stranici kineske središnje banke. Time je ponovio prijašnja predviđanja za prošlu godinu. "Vanjski uvjeti imali su značajan utjecaj na naš (ekonomski) oporavak, tako da nismo još u potpunosti shvatili je li se gospodarstvo vratilo u normalu", dodao je. Komentari Zhoua objavljeni su u vrijeme kada vlasti nastoje ohladiti užareno gospodarstvo obuzdavanjem cijena nekretnina i kroćenjem inflacije. Također je ponovio kako bi političari trebali voditi "razboritu monetarnu politiku", signalizirajući mogući daljnji rast ključnih kamatnih stopa i druge mjere pooštravanja monetarne politike.

BUKUREŠT - Rumunjski proračunski manjak u 2010. bio je niži no što se očekivalo i iznosio je 6,6 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), prenijela je novinska agencija Mediafax u utorak izjave službenih izvora. U pismu Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) rumunjska je vlada objavila da je smanjila deficit ispod zacrtanih 6,8 posto BDP-a, te da je ispunila i ostale uvjete međunarodnih zajmodavaca za nove tranše kredita, objavljuje Mediafax. Broj državnih službenika u Ruminjskoj smanjen je za više od 100 tisuća na ukupno 1,27 milijuna, a dugovi državnih tvrtki smanjeni su u skladu s preporukama MMF-a. Rumunjska je čak obećala da će u ovoj godini spustiti proračunski deficit na 4,4 posto BDP-a. Nakon dvije godine recesije ta se balkanska zemlja nada da će se vratiti gospodarskom rastu u ovoj godini, uz očekivani rast BDP-a za 1,5 posto.

LJUBLJANA - Slovenska Vlada za sada ne razmišlja o povećanju poreza na dodanu vrijednost (PDV) niti poreza na dohodak, a u fazi razmišljanja je uvođenje poreza na bilance banaka, izjavio je slovenski ministar financija Franci Križanič. "Za sada ne planiramo povećanje PDV-a ili promjenu politike poreza na dohodak, ali razmišljamo o ideji da se uvede porez na bilancu ili na kapital banaka kako bismo ubrali više poreza od imućnijih. No, ta zamisao još nije dorečena", rekao je Križanič u razgovoru za Slovensku televiziju. U okolnostima smanjenih prihoda državne blagajne vlada mjerama štednje namjerava u ovoj godini smanjiti proračunske izdatke i dodatno stabilizirati javne financije, rekao je Križanič, dodajući da u tom pogledu ostaje optimist. Za prvo tromjesečje ove godine Križanič je ponovo najavio pokušaj dokapitalizacije Nove Ljubljanske banke (NLB) sa 250 milijuna eura u dogovoru za belgijskom skupinom KBC koja je nakon slovenske države najveći suvlasnik NLB-a.

CHICAGO - Američki proizvođač zrakoplova Boeing priopćio je u utorak da je od tvrtke za leasing CIT Aerospace dobio narudžbu za 38 zrakoplova nove generacije tipa 737, te za prava na kupovinu sedam dodatnih letjelica istog tipa. Narudžba čija bi vrijednost mogla iznositi 3,2 milijarde dolara uključuje petnaest zrakoplova tipa 737-900ER i dvadeset tri zrakoplova tipa 737-800. Boeing je priopćio da je to najveća narudžba leasing društva za tip zrakoplova 737-900ER, koji je ujedno najveći i najnoviji član Boeingove nove generacije serije 737. Isporuke i plaćanje najavljeni su za 2017. Kompanija CIT posjeduje ili financira flotu od više od 300 komercijalnih zrakoplova, od kojih su 140 Boeingovi. Trenutno CIT-ova knjiga narudžbi obuhvaća 111 letjelica.

SEUL - Južnokorejski elektronički div Samsung Group objavio je da u ovoj godini planira ulaganja u vrijednosti rekordnih 43.100 milijardi wona (38,3 milijarde dolara) kako bi pokušao preteći konkurenciju na svjetskim tržištima i razviti nove poslove. Najveća poslovna grupa u Južnoj Koreji uložit će više od dvije trećine ukupnog iznosa za investicije, odnosno čak 29.900 milijardi wona u proširivanje odnosno gradnju novih postrojenja za proizvodnju poluvodiča, ekrana s tekućim kristalima i ostale elektronike, dok bi 12.100 milijardi trebalo biti uloženo u istraživanje i razvoj. Novo ulaganje, koje će biti 18 posto više nego prošle godine, usmjereno je na učvršćivanje "dominacije vodećih Samsungovih poslovnih ogranaka na svjetskom tržištu", objavila je grupa u investicijskom planu za 2011. Grupa će ove godine zaposliti 25.000 novih radnika, što je također rekord i 11 posto više nego 2010.

LONDON - Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima s najviše razine u 27 mjeseci, nakon što je snažniji dolar oslabio apetit ulagača za robom, i to unatoč naznakama slabije ponude. Cijene barela sirove nafte za isporuke u veljači pale su na američkom tržištu 95 centi na 88,43 dolara, nakon što su nakratko dotaknule 88,16 dolara, najnižu razinu od 20. prosinca. Na londonskom tržištu bile su u minusu 71 cent i iznosile su 92,82 dolara. Tržište je odlučilo ignorirati najnovije tjedno izvješće o zalihama Američkog instituta za naftu (API), koje je u utorak pokazalo neočekivano snažan pad zaliha sirove nafte u posljednjem tjednu 2010., za čak 7,5 milijuna barela. OPEC je u srijedu na svojoj internetskoj stranici objavio da je cijena referentne košarice njegove nafte u utorak iznosila 91,27 dolara, što znači da je bila 1,48 dolara viša nego dan ranije.

LONDON/FRANKFURT - Europski burzovni indeksi pali su u srijedu, pri čemu je najveći gubitnik bio rudarski sektor, uoči ključnog podatka o stanju na američkom tržištu rada u prosincu koji bi ulagačima trebao ponuditi smjernice o tempu oporavka najvećeg svjetskog gospodarstva. Tako je indeks Londonske burze Ftse trećeg dana trgovanja u ovoj godini kliznuo 0,6 posto, spustivši se na 5.978 bodova. Frankfurtski DAX bio je na osjetno većem gubitku, oslabivši 1,7 posto na 6.857 boda. Pariški CAC slijedio ga je s 1,4-postotnim padom na 3.860 bodova. Pozornost ulagača usmjerena je na podatke iz Sjedinjenih Država, koji bi trebali ponuditi smjernice o tempu oporavka najvećeg svjetskog gospodarstva, s obzirom na ocjenu iz službenih bilježaka s prošlog sastanka središnje banke Fed da mu je još uvijek potrebna potpora, unatoč znakovima jačanja. U žarištu je u prvom redu izvješće o stanju na američkom tržištu rada u prosincu, koje će biti objavljeno u petak."Rast na tržištu rada jedan je od odlučujućih čimbenika za tržišta u ovoj godini, pa očekujemo da će ulagači biti pomalo oprezni uoči objave tih podataka. Ukoliko objavljeni pokazatelji budu dobri, možemo očekivati snažniji rast", tumači David Jones iz IG Indexa.

HONG KONG - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros blago pale, jer su se ulagači odlučili na dobitonosnu prodaju, nakon dužeg razdoblja rasta cijena, a pod najvećim je pritiskom rudarski sektor zbog pojeftinjenja sirovina. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks oslabio 0,2 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju i Australiji pale između 0,1 i 0,6 posto. U Hong Kongu i Singapuru burzovni indeksi stagniraju, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio u minusu 0,5 posto. Pod najvećim su pritiskom jutros rudarski i energetski sektor zbog pada cijena sirovina, nakon njihovog snažnog rasta krajem prošle godine.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u utorak S&P 500 i Nasdaq indeks oslabili zbog pada cijena u rudarskom i energetskom sektoru, a pod pritiskom su bile i dionice trgovaca prehrambenih proizvoda nakon procjena da će im zarade pasti. Dow Jones indeks ojačao je 20 bodova, ili 0,18 posto, na 11.691 bod, dok je S&P 500 oslabio 0,13 posto, na 1.270 bodova, a Nasdaq indeks 0,38 posto, na 2.681 bod. Nakon snažnog rasta cijena dionica dan prije, jučer su ulagači odlučili predahnuti, a među najvećim gubitnicima bili su sektori koji su u prošloj godini snažno porasli. S&P indeks rudarskog sektora oslabio je 0,5, a energetskog 0,6 posto. Objava dijelova zapisnika s nedavne sjednice čelnika američke središnje banke nije osjetnije utjecala na tržište. Ti dokumenti pokazuju da dužnosnici Feda smatraju da rast gospodarstva nije dovoljno snažan da bi odustali od programa otkupa 600 milijardi dolara vrijednih državnih obveznica.

(Hina) xggoj ygple

An unhandled error has occurred. Reload 🗙