ŠIBENIK - Ako Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja ne promijeni negativno mišljenje o prijedlogu ugovora između HEP-a i TLM-a o isporuci električne energije šibenskoj tvornici, dio koje treba završiti u mostarskoj tvornici Aluminij, TLM neće moći poslovati te će se 1000 radnika naći na ulici, upozorio je danas na konferenciji za novinare predsjednik Hrvatskog sindikata metalaca Zdravko Burazer. Naveo je kako prvoga dana 2011. godine ističe postojeći ugovor o isporuci struje iz 2007., i ukoliko se u skoro vrijeme ne sklopi novi, mostarski Aluminij prestat će šibenskoj tvornici isporučivati sirovinu, a TLM bez sirovine ne može raditi. Burazer podsjeća kako je radna skupina sačinjena od stručnih ljudi HEP-a, TLM-a i Aluminija Mostar još u svibnju usuglasila tekst novog ugovora u kojem su otklonjeni svi nedostaci iz ugovora kojega su sve strane potpisale 2007. godine, te ga je poslala Agenciji na odobrenje. U novom ugovoru cijena struje ostala je vezana uz cijenu aluminija, s tim da je utvrđena donja i gornja granica cijene električne energije koja garantira da nitko od ugovornih strana neće biti doveden u situaciju negativnog poslovanja, navodi Burazer. Agencija je ugovor odbila prošle srijede sa obrazloženjem kako u odnosu na TLM ostali gospodarski subjekti u Hrvatskoj plaćaju struju po skupljoj tarifi. Kako se doznaje u HEP-u, predstavnici HEP-a i TLM-a održavaju sastanke što je uobičajen proces koji prethodi definiranju ugovora, a zakazan je i slijedeći sastanak na kojem će se nastojati dogovoriti uvjeti isporuke električne energije u idućoj godini.
ZAGREB - Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja smatra da prijedlog ugovora o prodaji električne energije koji HEP namjerava sklopiti sa šibenskim TLM-om odstupa od uobičajenih te da bi prodaja električne energije TLM-u po tom modelu mogla predstavljati nedozvoljenu državnu potporu. Agencija je danas priopćila da je na zahtjev HEP-a dala mišljenje na prijedlog ugovora o prodaji električne energije koji HEP namjerava sklopiti s TLM-TVP, koje se isključivo temelji na možebitnim učincima sklapanja ovog ugovora na uvjete tržišnog natjecanja u Republici Hrvatskoj. Nakon provedene analize predloženog modela formiranja cijena električne energije, Agencija je ukazala na činjenicu da odstupa od uobičajenog modela formiranja cijena za isporuku ovog energenta drugim poduzetnicima u Hrvatskoj budući da se cijena električne energije ne temelji na troškovima njene proizvodnje već na burzovnoj cijeni primarnog aluminija. Stoga je upozorila kako je potrebno voditi računa da sklapanjem ovog ugovora ne dođe do povrede odredbi Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja koji zabranjuje primjenu nejednakih uvjeta na istovrsne poslove s različitim poduzetnicima. Istodobno, ako bi se utvrdilo da u konkretnom slučaju na mjerodavnom tržištu prerade aluminija TLM nema konkurenata koje bi HEP doveo u nepovoljniji položaj, Agencija je upozorila kako bi, s obzirom na činjenicu da je Republika Hrvatska jedini imatelj udjela u HEP-u, moguća prodaja električne energije TLM-u po cijeni ispod tržišne mogla predstavljati državnu potporu koja nije utemeljena na Zakonu o državnim potporama.
ZAGREB - Dionicom Ine danas je na Zagrebačkoj burzi ostvaren promet od 44,7 milijuna kuna, protrgovano je 14.435 Ininih dionica, što je znatno veći promet nego u nekoliko prethodnih dana, a cijena joj je danas porasla za 3,25 posto na 3.101,71 kunu. Dionicom Ine danas je ostvareno više od 74 posto redovnog prometa Zagrebačke burze koji je iznosio 60 milijuna kuna, dok je ukupni promet Burze bio 83,5 milijuna kuna. Dionički indeks Crobex porastao je za 0,86 posto na 2.079,52 boda, a Crobex10 povećan je za 1,02 posto na 1.137,99 bodova. Promete veće od milijun kuna danas su imale još samo dvije dionice - HT-a i Ingre. Dionica HT-a ostvarila je 5,5 milijuna kuna prometa, a cijena joj je pala za 0,52 posto na 288,30 kuna. Potaknuta vijestima o mogućnosti povratka Ingre na rusko tržište, Ingrina je dionica poskupila za 8,42 posto, na 16,35 kuna, a imala je promet od 1,08 milijuna kuna. Na cijeni je dobila i dionica Janafa, za 1,03 posto, na 2.950 kuna, uz promet od 830,8 tisuća kuna.
ZAGREB - Kriza i ove godine utječe na održavanje božićnih poslovnih domjenaka, na kojima su tvrtke nastavile štedjeti, pokazuje najnovije istraživanje na ukupno 120 hotela u Hrvatskoj od kojih je većina ili 54 posto u prosincu zabilježila manji broj domjenaka nego u istom prošlogodišnjem mjesecu, kod 40 posto je tih domjenaka bilo kao lani, a tek ih je 6 posto iskazalo porast. To je istraživanje među hotelijerima u cijeloj Hrvatskoj od 17. do 27. prosinca metodom on-line ankete proveo internetski specijalizirani portal PoslovniTurizam. Osim božićnih domjenaka i zabava istraživanje je obuhvatilo i temu dočeka Nove godine, pri čemu je 75 posto hotela iskazalao da organiziraju tradicionalni novogodišnji doček. No, i tu je, kod 60 posto hotela, zabilježen pad rezervacija u odnosu na prošlu godinu, dok njih 40 posto bilježi jednaku razinu tih rezervacija kao lani, pri čemu se 80 posto rezervacija odnosi na domaće goste. Vezano za božićne poslovne domjenke istraživanje je pokazalo i negativan trend po pitanju potrošnje, kojeg je zabilježilo 60 posto hotela, 33 posto ih je ostalo na razini 2009., a tek ih 7 posto bilježi rast.
ZAGREB - Na Tržištu novca i danas je potražnja znatno premašila ponudu, kao i proteklih trgovinskih dana, pri čemu je ponuda u potpunosti iskorištena, a prosječna kamatna stopa blago pala. Danas je prijavljena otprilike 11 posto niža potražnja nego jučer, u visini od 190,4 milijuna kuna. Istodobno, ponuda je porasla oko 15 posto, na 40,4 milijuna kuna. Većina prometa odnosila se na prekonoćne pozajmice, kojih je odobreno za 36,5 milijuna kuna, uz kamatnu stopu od 1,14 posto, odnosno 0,12 postotnih bodova manje nego jučer. Ukupni promet na Tržištu novca danas je iznosio 40,4 milijuna kuna, a prosječna kamatna stopa je smanjena s jučerašnjih 1,26 na 1,17 posto.