Premijer je Almazbek Atambajev, čelnik Socijaldemokratske stranke, a njegov zamjenik je Omurbek Babanov iz stranke Respublika. Za predsjednika parlamenta, koji ima 120 zastupnika, izabran je predsjednik stranke Ata Zurt Ahmatbek Keldibekov.
Kandidate za predsjednika parlamenta i premijera, kao i sastav vlade, predložile su te tri stranke, koje su ovaj tjedan sastavile koaliciju. No već dvaput se nisu mogli dogovoriti o čelnim mjestima buduće vlasti i da je propao i treći pokušaj, privremena predsjednica Roza Otunbajeva morala bi raspisati nove parlamentarne izbore.
Po kirgistanskom modelu vlasti, koji je podupro SAD, ali ga je kritizirala Rusija, parlament je središte političke moći, a premijer ima jače ovlasti od predsjednika koji će dužnosti moći obnašati jedan šestogodišnji mandat.
Susjedne zemlje - Turkmenistan, Kazahstan, Tadžikistan i Uzbekistan - imaju autoritarne predsjedničke sustave koje smatraju nužnima u tome području u kojem vladaju etnički i plemenski sukobi, a pogađa ga i pobuna islamista.
Zapad, Rusija i Kina žele pristup bogatim regionalnim energetskim izvorima, ali se suzdržavaju od izravna mješanja koji bi mogli pogoršati etničke i religijske podjele.
Napetosti i dalje obilježavaju život u Kirgistanu gdje je u lipnju poginulo više od 400 ljudi u sukobima Kirgiza i Uzbeka na nemirnu jugu zemlje.
Kirgistan, bivša sovjetska republika u kojoj se nalazi i ruska i američka vojna baza, održao je parlamentarne izbore 10. listopada na kojima je u parlament ušlo pet stranaka.