Iznos očekivane božičnica veći je od prošlogodišnjeg za 134 kune ili za 9,3 posto.
Ove godine 43 posto ispitanika očekuje božićnicu, što je za osam posto manje nego u 2009. godini.
Među ispitanicima koji očekuju božićnicu velika većina (81 posto) očekuje novac, u prosječnom iznosu od 1.572 kune.
Bon očekuje 36 posto ispitanika (više nego u 2009. godini kada ga je očekivalo 27 posto) i to u prosječnom iznosu od 738 kuna. Poklon pakete ove godine očekuje osam posto anketiranih.
U najvećoj mjeri ove godine božićnicu očekuju ispitanici zaposleni u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu (64 posto) i zaposleni u stranim institucijama (53 posto).
U tvrtkama u državnom vlasništvu božićnicu očekuje 40 posto zaposlenika, a u državnim institucijama četvrtina (25 posto) što je velika razlika u odnosu na prošlogodišnjih 68 posto.
U sredini su zaposlenici u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu gdje božićnicu očekuje 42 posto zaposlenih.
S obzirom na broj zaposlenih kod poslodavca, božićnicu u najvećoj mjeri očekuju ispitanici zaposleni u tvrtkama i institucijama s više od 200 zaposlenih.
Regionalne razlike nisu toliko izražene pa ispitanici iz svih regija podjednako (ne)očekuju božićnicu, no ipak su najviše optimistični u Dalmaciji, Istri i na Kvarneru.
Ove će godine 47 posto zaposlenih zamjeriti poslodavcu ako ne isplati božićnicu koju smatraju svojim pravom, a 53 posto smatra da će božićnica biti isplaćena ovisno o poslovnim rezultatima.