Hillary Clinton, koja predvodi američko izaslanstvo na prvom summitu OESS-a u 11 godina, kaže kako OESS mora biti odlučniji ne bi li ostao relevantan. "Ne tražimo samo dokument koji će snažnim riječima potvrditi te ideje", rekla je Clinton, "nego i okvir koji će omogućiti ostvarivanje" konkretnih mjera za obranu svih dimenzija sigurnosti.
Nestabilnost u Kirgistanu i Afganistanu te krize u bivšim zemljama Sovjetskoga Saveza, npr. separatizam u Moldaviji, azerbajdžansko-armenski sukob oko Nagorno-Karabaha, te problem u Gruziji, na dnevnom su redu summita. Hillary Clinton spomenula je sve te krize i izrazila je žaljenje kao i svi ostali govornici, što OESS nije u Gruziji još od gruzijsko-ruskoga sukoba u kolovozu 2008., objavio je AFP.
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev drži kako je "ova organizacija počela gubiti potencijal. Moramo je vratiti na pravi put". "Dodao je kako "trebamo jasniji pravni okvir i univerzalan pravila za upotrebu resursa organizacije".
Ruski predsjednik optužio je Gruziju za neprikladnu upotrebu sile u sukobu s Južnom Osetijom. "To je apsolutno neprihvatljivo", rekao je. "Danas ne smijemo odstupiti od načela OESS-a". Hillary Clinton rekla je kako se nada da će prekid vatre gruzijskoga predsjednika Mihaila Saakašvilija stvoriti atmosferu za pregovore o tom sukobu.
Srbijanski predsjednik Boris Tadić u Astani je pozvao Misiju OESS-a u Kosovu da ostane neutralna i istaknuo da Srbija predvodi proces pomirbe u regiji, javio je Tanjug.
Rekao je da je OESS pridonio bržoj integraciji zapadnoga Balkana u Europsku uniju i dodao kako je za osiguranje europske budućnosti te regije važno jačanje dobrosusjedskih odnosa. "Od iznimne je važnosti za osiguranje europske budućnosti regije jačanje dobrosusjedskih odnosa. Opredijeljenost prijestolnica u našem dijelu svijeta da se angažiraju oko svih važnih pitanja u velikoj je mjeri pridonijela unapređenju povjerenja u regiji, do razine na kojoj nikad prije nije bila", rekao je Tadić.
I njemačka kancelarka Angela Merkel poziva na poštovanje ljudskih prava u svakoj zemlji članici OESS-a, javlja agencija dpa.
"Garancija ljudskih prava, poput demokracije, slobode izražavanja i slobode medija mora biti u potpunosti ostvarena u svim državama članicama", rekla je Merkel na summitu OESS-a i dodala kako ta organizacija s 56 članica u Europi i središnjoj Aziji mora učiniti još više kako "bi uistinu postala forum za suradnju u vezi s pitanjima sigurnosti, na temelju demokracije i slobode".
Francuski premijer Francois Fillon rekao je da se OESS mora reformirati "kako bi postao učinkovitiji" i "sposoban brže djelovati".
I domaćin, kazahstanski predsjednik Nursultan Nazarbajev pozvao je svjetske čelnike da obnove ulogu OESS-a kako bi bio spreman za borbu protiv rastućega problema terorizma, trgovine drogom i gospodarskih kriza.
Kazahstan je prva bivša sovjetska republika koja je domaćin summita OESS-a i Reuters ocjenjuje kako je predsjednik Nazarbajev, koji je na čelu te naftom bogate srednjoazijske zemlje već dvadeset godina, na to veoma ponosan.
Bjelorusija je u srijedu na summitu OESS-a najavila kako će do 2012. eliminirati zalihe visokoobogaćena uranija i tako se pridružiti akciji američkoga predsjednika Baracka Obame koi ćeli uvesti nove kontrole za materijal za izradu atomske bombe, objavio je State Department. Bjeloruski ministar vanjskih poslova objavio je to nakon sastanka s američkom državnom tajnicom Hillary Clinton u Astani, tijekom summita OESS-a. Po tvrdnjama Bjelorusije, proces će završiti do idućega summita o nuklearnoj sigurnosti koji će se 2012. održati u Južnoj Koreji. Nije objavljeno koliko Bjelorusija ima toga uranija, koji je ondje ostao nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991.