Kinesko udruženje za logistiku i nabavu objavilo je u srijedu da je njegov indeks menadžera nabave (PMI) u studenom porasto na 55,2 boda, s 54,7 bodova u listopadu, odnosno 53,8 bodova u rujnu.
Time se vrijednost tog indeksa 21. mjesec zaredom zadržala iznad razine od 50 bodova koja dijeli rast od pada aktivnosti u industriji, i to usprkos blagom usporavanju gospodarskog rasta u trećem tromjesečju, na 9,6 posto, s 11,9 posto u prva tri ovogodišnja mjeseca.
Kinesko udruženje za logistiku i nabavu povezano je s vladom u Pekingu.
Konkurentski indeks kineske industrijske proizvodnje koji izrađuje britanska banka HSBC i sezonski je prilagođen pokazatelj aktivnosti u prerađivačkoj industriji porastao je u studenom na 55,3 boda, najvišu razinu u osam mjeseci, s 54,8 bodova u listopadu.
Iako je ukupni rast kineskog gospodarstva blago usporio u odnosu na silovit tempo u prvom dijelu godine, čini se da snažna domaća potražnja amortizira slabost na izvoznim tržištima, ocjenjuju analitičari.
Ti su rezultati u suprotnosti s onima iz Australije, koji su pokazali usporavanje rasta gospodarstva na tromjesečnoj razini na 0,2 posto u tromjesečnom razdoblju zaključno s krajem rujna, odnosno na 2,7 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Najveća je kočnica bio pad neto izvoza zbog snažnog jačanja australskog dolara.
Japan također muku muči s jačim jenom koji je zajedno s deflacijom rezultirao padom industrijske proizvodnje u listopadu peti mjesec zaredom, zbog smanjene proizvodnje u automobilskom i elektroničkom sektoru, pokazali su u utorak objavljeni podaci japanske vlade.