Među zaključcima sa skupa, kojem su bili nazočni domaći i inozemni predstavnici medijskih kuća i manjinskih tiskovina te predstavnici raznih udruga i saveza, podržan je prijedlog strategije RH prema hrvatskim nacionalnim manjinama i to u točki koja kaže da će kroz Programsko vijeće HRT-a, a sukladno Zakonu o HRT-u, predstavnik Hrvata izvan RH zastupati i štititi interese u unapređenju i nadzoru radijskoga i televizijskog programa. Također se predlaže da u Strategiju uđe i potpora svim medijima u Hrvatskoj koji prate manjinsku problematiku kako bi to praćenje bilo i zakonski određeno.
Podržan je međunarodni programi "Glas Hrvatske“ Hrvatske radiotelevizije, a zaključeno je i da RH treba podupirati medije hrvatskih manjina, jačanje i širenje postojećih te osnivanje novih. U međudržavnim odnosima nužno je od domicilnih država tražiti da omoguće tamošnjim hrvatskim manjinama adekvatnu medijsku zastupljenost.
Forum je otvorila Katarina Fuček, ravnateljica HMI koja je i organizirala skup, istaknuvši kako je tema Foruma važna za identitet i opstojnost hrvatskih manjina. Često se čuje da su manjine "zrelost društva i demokracije", kazala je Fuček zapitavši je li u praksi to doista tako.
Odgovorna uloga medija važna je i za jačanje međuetičke tolerancije, kazala je dodajući da je važno i da se manjinski mediji ne getoiziraju i ne marginaliziraju.
Petar Barišić (MVPEI) napomenuo je da se mediji hrvatskih manjina dijelom financiraju preko tog ministarstva, naglasivši važnost postojanja manjinskih medija za život i opstojnost Hrvata izvan Domovine.
Rukovoditeljica Odjela za nakladništvo HMI Vesna Kukavica drži da je nedostatna zastupljenost hrvatskih manjinskih zajednica iz europskih država u medijima domicilnih zemalja, ali i u medijima Domovine.
"Sagledavši medijsku pozornicu hrvatskih nacionalnih manjina u cjelini, lako se opaža da je siromašnija nego prethodnih godina, iako se internetski portali brzo razvijaju", istaknula je Kukavica navevši da hrvatska manjinska zajednica živi u 12 zemalja te da na materinskom jeziku ima 35 publikacija.
Zvonko Božinović, urednik emisije Glas Domovine na HRT-u, zaključio je kako je kriza utjecala na sve pa i na praćenje manjinske problematike. Zauzeo se za odvajanje više sredstava za te teme, koje imaju i gledanost i interes publike, izrazivši nadu da će novi Zakon o HRT-u na bolji način odrediti kako će se pratiti Hrvati izvan Domovine. Apsurdnim drži da u Programskom vijeću nacionalne televizije nema predstavnika manjinskih zajednica.
Ravnateljica Hine Smiljanka Škugor Hrnčević kazala je kako je Hina javni servis koji se dijelom financira iz državnog proračuna, naglasivši da stoga manjine imaju pravo na besplatan servis Hininih vijesti. Pozvala ih je da se jave, pojasnivši kako za aktiviranje tog statusa treba tek par dana i, za početak, pismo upućeno Ministarstvu kulture.
Forumu su nazočili predstavnici Ureda Predsjednika RH, ministarstava, veleposlanstava, manjinskih tiskovina iz Austrije, Crne Gore, Italije, Mađarske, Makedonije, Rumunjske, Slovačke, Slovenije i Srbije te dnevnih listova i elektronskih medija iz RH.