Na američkom je tržištu cijena barela nafte za isporuke u siječnju pala 26 centi na 81,48 dolara. Na tržištu u Londonu barel je pojeftinio 20 centi i njime se trgovalo po 83,76 dolara.
Sjeverna Koreja ispalila je nekoliko desetaka topovskih granata na južnokorejski otok, zapalivši kuće i izazvavši vatreni odgovor Južne Koreje, objavili su južnokorejska vojska i mediji.
Ta je vijest potaknula pad europskih tržišta dionica dok je dolar ojačao u potrazi ulagača za sigurnim utočištem za kapital.
Nafta i robe obično se kreću suprotno dolaru, dijelom i zato što su cijene većine njih iskazate u američkoj valuti, čije jačanje stoga slabi kupovnu moći imatelja drugih valuta i prigušuje potražnju.
Euro je pak pritisnula politička nesigurnost u Irskoj i zabrinutost zbog drugih visoko zaduženih članica eurozone, koje su prigušile optimizam vezan za plan pomoći za Dublin.
Analitičari tvrde da su se korejsko granatiranje i irski problemi pojavili u vrijeme kada se može očekivati pojačana nesklonost prema riziku uoči Dana zahvalnosti u Sjedinjenim Državama.
"Predstoji nam vrlo dugi vikend", zaključio je Olivier Jakob iz tvrtke Petromatrix. "Dugi vikendi obično dovode do kratkoročnog pokrivanja pozicija, ali nedavne političke nesigurnosti u Irskoj i vojna eskalacija između Sjeverne i Južne Koreje potaknut će ulagače na smanjenje rizičnih pozicije pred blagdane."
"S obzirom da azijske zemlje čine glavno područje rasta, eskalacija napetosti između Sjeverne i Južne Koreje nije dobar znak za tržište nafte," dodao je Jakob.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) objavila je na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u ponedjeljak iznosila 80,96 dolara, što znači da je bila 45 centa niža nego na kraju prošlog tjedna.