FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 4,30 sati

Autor: slek
ZAGREB, 23. studenog 2010. (Hina) - Pregled važnijih vijesti iz svijeta do 4,30 sati.

BRUXELLES - Buduće mađarsko predsjedništvo EU-a smatra da promjene Lisabonskog ugovora kojim bi se stvorila pravna podloga za uspostavu stalnog mehanizma za rješavanje budućih dužničkih kriza u eurozoni ne bi trebalo vezivati uz hrvatski pristupni ugovor ili uz bilo koji drugi dokument, izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu mađarski ministar vanjskih poslova Janos Martonyi. "Ako šefovi država ili vlada u prosincu donesu odluku o uspostavi trajnog mehanizma za rješavanje financijskih kriza, mađarsko predsjedništvo će se zauzimati da se promjene u Lisabonskog ugovora obave na najjedonstavniji i najkraći način i to se ne bi trebalo vezivati uz hrvatski pristupni ugovor ili bilo koji drugi dokument", rekao je Martonyi u Bruxellesu, gdje je sudjelovao na redovitom mjesečnom sastanku ministara vanjskih poslova EU-a. Čelnici Europske unije krajem listopada su, na traženje Njemačke i Francuske, načelno dogovorili da je potrebno pokrenuti postupak promjene Lisabonskog ugovora kako bi se dobila pravna podloga za uspostavu stalnog mehanizma za rješavanje mogućih dužničkih kriza u eurozoni. Predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy dobio je mandat da do summita u prosincu pripremi prijedlog promjena Lisabonskog ugovora i prouči kako se te promjene mogu najjednostavnije provesti kako bi se izbjeglo svako moguće iznenađenje, poput onoga koje se dogodilo u Irskoj pri ratifikaciji Lisabonskog ugovora. Jedna od opcija je da se manje i strogo definirane promjene Ugovora dodaju uz hrvatski pristupni ugovor, koji ionako mora proći ratifikaciju u zemljama članicama.

BRUXELLES - Europska unija nije zadovoljna činjenicom da Izrael u proteklih nekoliko mjeseci nije dopustio nesmetani dotok humanitarne i druge pomoći pojasu Gaze, izjavila je u ponedjeljak u Bruxellesu visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Asthon. "I dalje sam zabrinuta zbog Gaze. Mislim da sada ono što se događa u Gazi nije zadovoljavajuće, količina pomoći ne raste koliko bi trebala", izjavila je Ashton nakon završetka sastanka ministara vanjskih poslova EU-a u Bruxellesu. Izrael je u lipnju obećao da će reducirati opseg blokade pojasa Gaze, ali prema EU-u to do sada nije ostvario u dovoljnoj mjeri. Ashton je rekla da je osim humanitarne pomoći potrebno omogućiti i obnovu škola i gospodarski oporavak u Gazi. Ashton je najavila da će međunarodni pregovori o iranskom nuklearnom programu, koji su trenutačno u zastoju, biti nastavljeni 5. prosinca u Ženevi. Za pregovoračkim stolom trebali bi se okupiti Iran, Sjedinjene Države, Rusija, Kina, Francuska, Njemačka i Velika Britanija. Ministri vanjskih poslova su u ponedjeljak osudili napade na vjerske objekte u Iraku, gdje su posljednjih tjedana posebno na meti kršćanske bogomolje. Šefovi diplomacija zemalja članica EU-a razgovarali su i o predstojećim sastancima na vrhu s Rusijom, Afrikom i Indijom.

PHNOM PENH - U metežu nastalom u ponedjeljak kada je mnoštvo zahvatila panika na mostu u kambodžanskoj prijestolnici po posljednjim podacima poginulo je najmanje 339 osoba a ozlijeđeno još gotovo toliko, priopćile su vlasti i državni mediji. Svjedoci su rekli da je metež nastao kada je nekoliko ljudi na mostu između Phnom Penha i obližnjeg otoka Diamond stradalo od strujnog udara. Većina poginulih se utopila u pritoci jezera Tonle Sap ili je pregažena, rekle su vlasti. Državna televizija, pozivajući se na izvješća iz dvije bolnice, javila je da je među poginulima najmanje 240 žena. Premijer Hun Sen se uspričao zbog nesreće i naredio istragu. "To je najveća tragedija u više od 31 godinu nakon režima Pol Pota", rekao je aludirajući na režim Crvenih kmera za čije je agrarne revolucije 1975. ubijeno oko 1,7 milijuna ljudi. Hun Sen je pozvao zemlju da zadrži mir i isključio terorizam kao mogući uzrok katastrofe koja se dogodila posljednjeg, trećeg, dana festivala Bon Om Touk kojim se obilježava kraj sezone monsuna. "Potrebna je daljnja istraga", rekao je premijer. Otok Diamond mali je otok u vlasništvu lokalne banke na kojem se nalaze novoizgrađeni konferencijski i izložbeni centri, restorani i prostori za zabavu. Otok je popularno odredište za kupnju među ženama, posebice tijekom festivala kada prodavači nude sniženja na odjeću i drugu robu. Mnoge žrtve bile su na koncertu i vraćale su se kući kada je došlo do meteža.

GREYMOUTH, Novi Zeland - Napori da se spasi 29 rudara zarobljenih u rudniku ugljena na Novom Zelandu pretrpjeli su u utorak još jedan neuspjeh nakon što se povario robot poslan u glavno okno dovodeći do daljnjeg kašnjenja i situacije kada ima sve manje nade da će biti preživjelih. Spasioci nisu ušli u rudnik otkako je u njemu došlo do eksplozije u petak popodne, a strahuje se da je on sada pun zapaljivih plinova spremnih da opet eksplodiraju. "Ovo je vrlo ozbiljna situacija i što se dulje nastavlja to ima sve manje nade", rekao je zapovjednik okružne policije Gary Knowles priznajući da je dolazilo i do izljeva gnjeva članova obitelji kada im je bilo rečeno za najnoviji neuspjeh. "Moramo biti realistični", kazao je. Od eksplozije u petak nema kontakta s rudarima u rudniku Pike River na brdovitoj zapadnoj obali novozelandskog Južnog Otoka. Stari od 17 do 62 godine svaki od njih je nosio samo zalihu kisika za maksimalno jedan sat za nepredviđena stanja te hrane i vode koje bi ponijeli za svoju smjenu. Dužnosnici su ranije rekli kako je moguće da su rudari pronašli džep s čistim zrakom gdje su se zbili ali ta mogućnost izgleda sve manje vjerojatna sa svakim danom koji prođe a da spasioci uopće nisu u stanju ući u rudnik. Buši se 15 cm široko okno kroz 162 metra stijene kako bi se dospjelo do glavnog okna u blizini mjesta eksplozije i spasioci mogli nadzirati kvalitetu zraka i ubaciti kamere i uređaje za otkrivanje zvukova i tako potražili znakove života. Za nekoliko sati bi ta uska rupa trebala biti dovršena.

WASHINGTON - Tvrdnja Sjeverne Koreje da je izgradila novi objekt za obogaćivanja urana je "zabrinjavajuća" i "korak u krivome smjeru", ali "ne predstavlja krizu", ocijenio je u ponedjeljak glasnogovornik američkog State Departmenta. "Mi ćemo procijeniti potencijalne implikacije sjevernokorejske sposobnosti obogaćivanja urana, radimo istraživanje" prije odluke kako na to odgovoriti, rekao je glasnogovornik Philip Crowley na brifingu za novinare. Ostavljajući otvorenom mogućnost da je novi potez Sjeverne Koreje samo "trik radi dobivanja publiciteta", Crowley je kazao da se radi o "koraku u krivom smjeru", ako se pokaže točnim da se radi o obogaćivanju urana. Naglasio je da Pjongjang s programom obogaćivanja urana krši vlastita obećanja i svoje međunarodne obveze. "To pojačava našu dugogodišnju zabrinutost oko tajne aktivnosti Sjeverne Koreje na obogaćivanju urana. Mi nećemo nagrađivati Sjevernu Koreju za loše ponašanje", rekao je Crowley. Podsjetio je da Sjeverna Koreja često zna pribjeći provokativnim akcijama kako bi prisila SAD na neke ustupke, dodajući da to ovoga puta neće proći. "To je očito važno pitanje, ne i kriza", komentirao je nedavno otkriće Pjongjanga da je u svom nuklearnom centru u Yongbyonu, sagradio pogon za obogaćivanje urana sa 2000 centrifuga i vrlo suvremenom kontrolnom sobom.

PARIZ - Gruzija planira odbaciti jednostranu uporabu sile i pozvati Rusiju na razgovore, rekao je u ponedjeljak u intervjuu gruzijski predsjednik Mihail Sakašvili. Taj prozapadni predsjednik rekao je listu Le Figaro kako će to ponuditi u govoru Europskom parlamentu u Strasbourgu u utorak. "Iskoristiti ću tu priliku i obećati da neću koristiti silu", rekao je Sakašvili u intervjuu objavljenom na web stranici lista. "Ovo je sporna inicijativa jer svaka zemlja, kada je okupirana, ima pravo i čak obvezu boriti se, uključujući vojna sredstva, za obranu svoje suverenosti. Ali ja vidim stvari drugačije", rekao je on. Sakašvili je dodao: "Gruzija mora postati moderna, europska zemlja. Ne možemo završiti kao Afganistan". Rusija je vodila kratak rat s Gruzijom 2008. koji je rezultirao time što su se pobunjene regije Abhazija i Južna Osetija odvojile od Gruzije. Rusija priznaje neovisnost obiju regija, ali ne i međunarodna zajednica. U intervjuu je Sakašvili rekao kako se Gruzija odrekla "uporabe sile protiv osvajača u bilo kojoj situaciji" dodajući kako je spreman početi razgovore s Rusijom "bilo gdje, bez ikakvih preduvjeta i na bilo kojoj razini".

TEHERAN - Postoje dobri izgledi da će život Iranke osuđene na smrt kamenovanjem biti pošteđen, rekao je viši iranski dužnosnik u ponedjeljak. Sakineh Mohamadi Aštiani je optužena za preljub i suučesništvo u ubojstvu njenog supruga. Njena kazna na smrt kamenovanjem suspendirana je ranije ove godine nakon što je izazvala bijes skupina za zaštitu ljdusih prava i reakcije međunarodne javnosti ali bi još uvijek mogla biti pogubljena. "Iransko vijeće za ljudska prava uvelike je pomoglo da se njena kazna ublaži i mislimo da postoje dobri izgledi da joj se poštedi život", rekao je, ne navodeći pojedinosti, čelnik tog vijeća Mohamed Džavad Laridžani iranskog televizijskoj postaji na engleskom jeziku Press TV.

DUBLIN - Irski premijer Brian Cowen u ponedjeljak je odbacio pozive na ostavku obećavši da će na vlasti ostati dovoljno dugo da se donese proračun potreban za dobivanje paketa financijske pomoći EU-a i MMF-a i potom sazvati prijevremene izbore. Cowen se našao pod pritiskom nakon što je stranka Zelenih rekli da će napustiti koaliciju nakon donošenja proračuna ako se izbori ne sazovu u siječnju a oporbene stranke zatražile da se izbori održe i prije donošenja proračuna. Cowen je svojim potezom izazvao oporbu da blokira proračun a time i paket pomoći za koji se očekuje da će iznositi više od 80 milijardi eura. "Postoje prigode kada služenje nacionalnom interesu nadilazi druge interese uključujući političke i osobne, a ovo je takva prigoda", rekao je Cowen. Irska je u nedjelju zatražila pomoć kako bi sanirala svoje banke i državne financije no Cowen je ranije ovoga tjedna rekao da vlada ne razgovara o pomoći. Vijest je izazvala ljutnju u javnosti zbog vođenja zemlje u gospodarskoj krizi i perspektive drakonskog programa štednje koji bi trebao trajati četiri godine. Proračun za 2011. bi trebao biti objavljen 7. prosinca.

WASHINGTON - Ravnatelj američke Uprave za sigurnost prijevoza (TSA) John Pistola izjavio je u ponedjeljak da se nove metode skeniranja i pretraživanja putnika u zračnim lukama, koje su izazvale val nezadovoljstva, preispituju kako bi bile što je moguće manje nametljive. On je rekao da razumije zabrinutost javnosti zbog zaštite privatnosti kod novih metoda sigurnosnih provjera, ističući kako je "vrlo mali udio" od 34 milijuna ljudi koji su letjeli od uvođenja novih mjera, prošlo kroz pomnu fizičku pretragu tijela kroz odjeću, koja zbog dodirivanja intimnih dijelova tijela izaziva najviše nezadovljstva putnika. "Razmotrit ćemo kako možemo skeniranje učiniti najučinkovitijim uz najmanje nametljiv način, znajući da uvijek postoji kompromis između sigurnosti i privatnosti", rekao je Pistola za NBC News. TSA je sada postavila nove skenere za cijelo tijelo u 70 od 450 zračnih luka u SAD-u. Agenti TSA na sigurnosnim provjerama ne vide snimke skeniranja, već se one analiziraju u odvojenoj prostoriji, gdje službenici TSA ne znaju identitet putnika. Putnici koji odbiju skeniranje, moraju proći tzv. prepipavanje, kod kojeg agenti TSA znaju rubno dodirivati i genitalije putnika, pa su učestali prigovori da se radi o ponižavajućem tretmanu.

ŽENEVA - SAD, Kina i Rusija protive se sporazumu koji je potpisalo 108 zemalja o zabrani kasetnog oružja koje ubija civile još dugo nakon rata, objavio je u ponedjeljak Human Rights Watch (HRW). Ta međunarodna organizacija sa sjedištem u New Yorku navodi da tri sile, zajedno s Indijom, Pakistanom, Izraelom i Južnom Korejom, pokušavaju oslabiti taj sporazum iako se on već počeo primjenjivati.

"Više od dvije godine nakon prihvaćanja konvencije o kasetnom oružju, SAD i ostale vodeće vojne sile aktivno joj se odupiru", stoji u izvješću na 224 stranice. HRW predstavio je izvješće u Ženevi, europskom sjedištu UN-a. Konvencija, koju su prihvatile zemlje razočarane blokadama u sklopu UN-ovih pregovora o razoružanju, zabranjuje proizvodnju, skladištenje i prodaju te vrste oružja koje se baca iz zraka ili ispaljuje topovima. Protivnici tvrde da su tako ubijene tisuće civila, što ne uključuje podatke o poginulima u siromašnim zemljama, otkako je SAD kasetno oružje prvi put upotrijebio u Vijetnamskome ratu 60-ih godina prošloga stoljeća.

(Hina) xsl ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙