Očekivali smo da će Ministarstvo znanosti uzeti u obzir naše sugestije u vezi tih zakona, no kako se to nije dogodilo, odlučeno je da se s promjenama više ne može čekati, kazao je Bjeliš na konferenciji za novinare o zaključcima s jučerašnje sjednice Senata Sveučilišta. Predugo se čekalo, a smjernice i promišljanja o tim promjenama nisu od jučer, one su formulirane kroz iskustvo i rasprave u proteklih nekoliko godina i sada im pristupamo bez odlaganja, dodao je.
Po njegovim riječima, tražila bi se nova i kvalitetnija rješenja, među ostalim, na području pravnih osobnosti fakulteta, sustava financiranja poslovanja, ugovornih odnosa s Ministarstvom, struktuiranja sveučilišnih tijela, revalorizirala bi se dosadašnja praksa Bolonjskog procesa, razmotrio položaj studenata i sustav školarina, drugačije bi se postavio kompleks istraživanja, uveo novi sustav doktorskih studija te mobilnosti studenata, djelatnika i nastavnika.
Najavio je da će se formirati radne skupine te, vjerojatno u veljači ili ožujku iduće godine, dobiti dokument o tim promjenama kao predložak za novu strategiju Sveučilišta i izmjenu Statuta.
Bjeliš je naglasio da je Sveučilište i dalje otvoreno za partnerski odnos s Ministarstvom u traženju zakonodavnih rješenja, napomenuvši kako je nekoliko radnih sastanaka, među kojima i onih koje je s ministrom tražio Sveučilišni savjet, bilo otkazano.
Prorektorica za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta Ksenija Turković smatra da prijedlozi zakona Sveučilištu ne omogućuju da se ono na pravi način restruktuira i uključi u globalnu utakmicu. Ministarstvo nije u stanju pratiti potrebe suvremenih sveučilišta kojima iz predloženih zakona prijete prevelike opasnosti, ustvrdila je.
Podsjetila je da Sveučilište traži da se ti zakoni povuku iz rasprave, da se osnuje posebna radna skupina s predstavnicima akademske zajednice koje bi delegirala njihova sveučilišta, te da se donesu jasne smjernice kako bi se vidjelo gdje su najveći problemi.
Bjeliš je izvijestio i da je Senat prihvatio izjavu zagrebačkog Filozofskog fakulteta kojom demantira nedavne medijske napise o financijskom stanju na tom fakultetu, te napomenuo da su diskutanti na sjednici, u vezi tog i još nekih aktualnih slučajeva, intenzivirano medijsko praćenje pojedinih situacija na Sveučilištu povezalo s time da traje javna rasprava o zakonima.
Prema zagrebačkom Sveučilištu vrši se jak pritisak u smislu prihvaćanja zakona i zakonskih tekstova, izvlače se minorne i stare stvari s kojima se Sveučilište već suočilo i pokušava se prikazati da je ono nesposobno, ne bi li se pokazalo da ga treba razbiti, ocijenila je Turković.
Senat je na jučerašnjoj sjednici dao suglasnost za pokretanju dvaju studijskih programa, preddiplomskog studija protestantske religije na osnovu sporazuma s Teološkim fakultetom "Matija Vlačić Ilirik" i diplomskog sveučilišnog studija sestrinstva na Medicinskom fakultetu.