Kardinal Puljić je istaknuo kako se crkve posvećuju da bi se u njima ostvarivala postojanost u vjeri te dodao kako nešto što je sveto treba znati poštovati jer živimo u vremenu kad je zbog relativizma izgubljen osjećaj za svetost.
"Važno je vratiti dostojanstvo svetoga mjesta kao i ljudske osobe i tijela koje je hram Duha Svetoga", rekao je Puljić dodavši kako je Blažena Djevica Marija rodila onoga koji je čovjeka oslobodio od grijeha i smrti.
Po kardinalovim riječima ako ne znamo vrjednovati dostojanstvo i slobodu, onda ne znamo vrjednovati ni cijeniti one koji su svoje živote položili za našu zemaljsku slobodu.
Napomenuvši kako svi narodi i zemlje imaju pravo na slobodu, upitao je zašto se hrvatski narod srami svoga dostojanstva? "Ova Crkva čuva uspomenu na sve one koji su položili svoje živote da bismo mi živjeli", rekao je dodavši kako poštujući život zahvaljujemo braniteljima.
Istaknuo je kako biskupi žele da hrvatski narod postane dio velike europske obitelji, no i dodao, kako to ne žele po svaku cijenu. "Jesmo za integracije ali ne po cijenu da prije toga potpišemo pravo na ubijanje nerođene i nevine djece", rekao je dodavši kako je Crkva i protiv toga da se eutanazijom smaknu stari ljudi samo zato što nam smetaju.
Podsjetio je kako u Europsku uniju treba unijeti obiteljske vrijednosti te dodao kako Hrvati u EU trebaju donijeti svoju povijest, kulturu i svoje vrijednosti.
Ocijenio je kako "javno mnijenje treba pročistiti od duha koji raščovječuje" te poručio da ne smijemo biti kukavice jer s Kristom treba graditi svoju budućnost.
Crkvu Sveta Mati slobode počeo je graditi don petar Šimić, posvetio ju je prije deset godina zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, a ime joj je dao pokojni kardinal Franjo Kuharić. U kenotafu Crkve ispisana su imena 15.840 poginulih hrvatskih branitelja.