Paić je govorio o "mapiranju umjetnosti kao slobode" u uvjetima globalne recesije i sve manjih izdvajanja za umjetnost. Otvorio je pitanje položaja umjetnika u srazu kreativne industrije i tehnoloških inovacija, ali i kulturnog identiteta ujedinjene Europe.
"U uvjetima globalizacije ekonomije, transnacionalnih korporacija i političkog ujedinjavanja europskog prostora kao dominantna tema nameće se očuvanje kulturnih identiteta ", rekao je Paić. Smatra da će skora budućnost, ovisno o izvorima financiranja, pokazati hoće li se europska umjetnost razvijati kao transnacionalni koncept s novim prostorima umjetničke slobode.
Konferencija ECA-e ove se godine, pod visokim pokroviteljstvom hrvatskog predsjednika Ive Josipovića, održava u Zagrebu, gdje je okupila goste iz više od 30 europskih država i regije. Tijekom dana predviđeno je još pet izlaganja na temu autorskih prava, prava intelektualnog vlasništva, uloge sponzora, kao i utjecaja financiranja, kriterija i principa na umjetnost. Izlagat će umjetnici, kulturni djelatnici, spisatelji iz Irske, Češke, Finske, Španjolske i Hrvatske. Završava večeras raspravom o zaštiti intelektualnog vlasništva na međunarodnoj razini i europskom pravnom okviru.
ECA je europska organizacija profesionalnih umjetnika te forum za raspravu i stvaranje politike za europske predstavničke organizacije profesionalnih umjetnika. Cilj joj je poboljšanje statusa profesionalnih umjetnika te ostvarivanje bliske suradnje s političkim institucijama kao što su Europska unija, Vijeće Europe, UNESCO te s drugim organizacijama kako bi se ojačao položaj profesionalnih umjetnika u Europi.
Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika (HZSU) nastoji pak kroz suradnju s ECA-om, povezati hrvatske s europskim umjetnicima te dobiti potporu europskog partnera radi poboljšanja svojega položaja. ECA ima 27 država članica, među kojima je i Republika Hrvatska koju predstavlja HZSU.