JANGON - Prodemokratska netom oslobođena burmanska oporbena čelnica Aung San Suu Kyi pozdravila je u subotu više od tisuću oduševljenih pristaša okupljenih ispred njezine kuće u Jangonu i pozvala naciju na jedinstvo. "Postoji vrijeme za šutnju i vrijeme za riječi. Ljudi moraju djelovati jedinstveno. Samo tako možemo postići svoj cilj", rekla je okupljenom mnoštvu prije nego se vratila u kuću u pratnji visokih dužnosnika njezine stranke Nacionalne lige za demokraciju (NLD). Vlasti su ranije povukle policajce i prepreke pred njezinim imanjem, što praktično pokazuje da je oslobođena iz dugogodišnjeg kućnog pritvora, iako o tome još uvijek nema službene potvrde iz vlade. "Sada je slobodna", objavio je njezin odvjetnik Nyan Win oduševljenim pristašama oporbene čelnice i pozvao ih da budu mirni. Tisuće stranačkih sljedbenika okupile su se i pred stožerom NLD-a u Jangonu u kojem se kasnije očekuje dolazak Suu Kyi (65). Aung San Kyi, koja je u subotu oslobođena iz kućnog pritvora u kojem je provela 15 od posljednje 21 godine, prošla je put od kućanice u Engleskoj do dobitnice Nobelove nagrade za mir zbog ustrajne borbe za demokraciju u Mianmaru.
ZAGREB - Svjetski čelnici pozdravili su u subotu oslobađanje prodemokratske čelnice burmanske oporbe Aung San Suu Kyi, uz ocjenu da se to trebalo dogoditi puno prije i uz zahtjev da se na slobodu puste svi politički zatvorenici u Mianmaru, zemlji kojom već desetljećima vlada vojna hunta. "Ona je moj heroj i nadahnuće za sve koji se bore za zaštitu ljudskih prava u Burmi i diljem svijeta. Sjedinjene Države pozdravljaju njezino puštanje na slobodu, do kojega je trebalo doći već odavno", stoji u izjavi američkog predsjednika Baracka Obame. Britanski premijer David Cameron ističe da se oslobađanje Suu kyi, simbola borbe za demokraciju u Mianmaru, trebalo dogoditi puno prije i poziva na puštanje na slobodu 2100 ostalih političkih zatvorenika u Mianmaru. "To se trebalo dogoditi puno ranije. Suu Kyi je nadahnuće za sve nas koji vjerujemo u slobodu govora, demokraciju i ljudska prava", rekao je Cameron. U priopćenju objavljenom nedugo nakon oslobođenja dobitnice Nobelove nagrade za mir, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy naglašava da je sretan što Suu Kyi "uživa slobodu koja joj i nije smjela biti oduzeta". "Francuska će pažljivo motriti na uvjete u kojima će Suu Kyi uživati svoju novootkrivenu slobodu", rekao je Sarkozy upozorivši vojnu huntu da je bilo kakvo ograničavanje slobode neprihvatljivo. Pozdravljajući njezino puštanje na slobodu, njemačka kancelarka Angela Merkel traži da se isto učini i s ostalim političkim zatvorenicima. "Aung San Suu Kyi je simbol globalne borbe za ljudska prava. Njezin pacifizam učinio ju je primjerom koji treba slijediti", istaknula je u priopćenju Merkel. "Vrijeme je da Aung San Suu Kyi počne uživati punu slobodu i u potpunosti sudjeluje u političkom procesu u svojoj zemlji", poručio je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso.
KARLSRUHE - Dvadeset i šest životinja nije preživjelo požar koji je u noći na subotu izbio u zoološkom vrtu u Karlsruheu, objavila je njemačka policija. Požar je izbio u dijelu zoološkog vrta u kojem u odvojenim nastambama žive slonovi, vodenkonji i domaće životinje. Zaposlenici su prije nego li se požar rasplamsao uspjeli na sigurno odvesti slonove i vodenkonje, ali se nisu stigli vratiti po koze, ovce, ponije i magarce u obližnjem dijelu zoo-a namijenjenom djeci. Uzrok požara još nije poznat, a vatrogasci su se s njime borili sve do jutra. Policija je štetu procijenila na nekoliko stotina tisuća eura.
MADRID - Španjolski redatelj i scenarist Luis Garcia Berlanga, jedan od klasika španjolskog filma, umro je u subotu u Madridu u 89. godini, objavila je španjolska filmska akademija. "To je ogroman gubitak za španjolski film i cijelu kulturu", rekao je ministar kulture Angeles Gonzalez Sinde na državnom radiju RNE.
Predsjednik španjolske filmske akademije Alex de la Igliesa izrazio je žaljenje zbog "smrti najvažnije i najutjecajnije osobe španjolskog filma i najvećeg španjolskog filmaša svih vremena." Garcia Berlanga dvostruki je dobitnik prestižne španjolske nagrade "Princa od Asturije" za umjetnost (1986. i 1993.) i nagrade Goya za jedan od njegovih posljednjih filmova "Svi u zatvor", kada je već bolovao do Alzheimerove bolesti. El Pais piše da se u srpnju Berlanga posljednji puta pojavio u javnosti na inaguraciji kino dvorane koja je dobila njegovo ime u Madridu. Rođen je 12. lipnja 1921. u Valenciji. Karijeru je počeo tijekom Francove diktature. Najpoznatiji mu je film "Dobrodošli Mr. Marshall" iz 1952., ironična priča o svakidašnjim problemima malih ljudi, satira koja ismijava iluzije koje je u Španjolskoj izazvao Marshallov plan. Ostali poznati filmovi su mu "Placido" (1961.) koji je bio za Oscara za najbolji strani film, "Krvnik" (1963.), "Nacionalni lov" (1978.), a posljednji film mu je "Paris-Tombuctu" (1999.) u kojem razrađuje temu smrti. U karijeri je osvajao je nagrade na najvažnijim filmskim festivalima, u Cannesu, Valenciji, Montrealu, Berlinu i Karlovym Varyma.