"Očekujemo da će to biti sastanak Dr. Jalilija s Ashton i političkim direktorima ministarstava vanjskih poslova skupine P-5+1", rekao je glasnogovornik State Departmenta Philip Crowley.
Kazavši kako State Department zna da je Catherine Ashton pozitivno odgovorila na prijedlog Teherana da se sastanak održi 5. prosinca, Crowley je naglasio kako Washington "očekuje da će nuklearni program biti glavna teme rasprave".
Skupina P-5+1 voljela bi da se sastanak održi u Austriji ili Švicarskoj, dodao je.
Turski je premijer Recep Tayyip Erdogan u srijedu izjavio da bi se iranski dužnosnici htjeli sastati s Ashton u Istanbulu.
Na četiri puta ponovljeno pitanje istog novinara "zašto ne Istanbul?", Crowley u petak nije izravno odgovorio, već je isticao veću prikladnost Ženeve zbog "putnih aranžmana", "prethodnog sastanka" i slično, te dodao da Istanbul može biti mjesto idućeg sastanka. Ured Visoke predstavnica EU-a za vanjsku politiku u petak je objavio da je Ashton prihvatila iransku ponudu da se pregovori nastave 5. prosinca.
"Ona je danas odgovorila iranskim vlastima i pristala je na njihov prijedlog da pregovori počnu 5. prosinca", rekao je glasnogovornik ureda u petak.
Nije naznačeno gdje bi se pregovori mogli održati. Ranije ovog mjesca Ashton je sugerirala da se razgovara 15. do 17. studenog u Beču.
Skupina P-5+1 je u listopadu 2009. ponudila Iranu rješenje spora oko njegovog nuklearnog programa zamjenom nuklearnog goriva, po kojoj bi za svojih 1200 kg urana obogaćenog na razinu od 3,5 posto, dobio razmjernu količinu 20-posto obogaćenog urana, prerađenog u gorive šipke za njegov medicinsko-istraživački reaktor u Teheranu.
Iran nije nikada ni prihvatio ni odbio tu ponudu, već je u međuvremenu nastavio s programom obogaćivanja urana, pa je SAD prošloga mjeseca najavio da bi nova zamjena nuklearnog goriva trebala sadržavati veću količinu iranskog urana, razmjerno zalihama koje je u međuvremenu povećao.
Cilj je te promijenjene ponude, po ocjenema američkih stručnjaka, da Iranu ostane količina obogaćenog urana koja nije dovoljna za jednu atomsku bombu. Za nuklearno oružje potreban je uran obogaćen na 85 do 90 posto, do čega je Iranu ostalo još oko godinu dana, prema nedavno objavljenim procjenama stučnjaka. Još godinu dana bilo bi potrebno za izradu samog oružja.
Teheran već godinama tvrdi da njegov nuklearni program ima isključivo mirnodopsku namjenu.