Središnja banka podigla je tako stopu obvezne rezerve za pola postotna boda za Bank of China i Bank of Communications, kazali su izvori za agenciju Reuters. Kineski mediji su objavili da se povećanje odnosi i na druge značajnije zajmodavce u Kini u vlasništvu države.
To bi značilo da najveće tamošnje banke kod središnje banke drže rekordnih 18 posto u rezervama, navodi se u bilješci koju je francuska banka BNP Paribas poslala klijentima.
Cijene bankovnih dionica u Kini potonule su dva posto nakon takvog poteza, kojim bi središnja banka mogla primorati zajmodavce da kod nje ukupno polože približno 180 milijardi juana (27 milijardi dolara) i time onemogućiti plasman tog novca u kredite.
Pritom su cijene dionica Bank of China potonule 3,1 posto u Hong Kongu, a one Bank of Communications za 3,4 posto, kazali su isti izvori.
Nova bančina mjera poduprla je očekivanja globalnih ulagača da bi Peking mogao intenzivirati nastojanja usmjerena na zaoštravanje monetarne politike kako bi suzbio rizike jačanja inflacije, koja je na dobrom putu da dosegne najvišu razinu u posljednje dvije godine, i spriječio stvaranje 'balona' na tržištima imovine u razdoblju snažnog priljeva inozemnog kapitala.
"Kineski gospodarski rast je prebrz i zemlja se suočava s rizicima jačanja inflacije", kazao je Dong Xian, glavni makroekonomist pri Industrial Securities u Pekingu. "Kineske vlasti iskoristit će mjere monetarne politike kako bi snažno obuzdale inflatorna očekivanja".