Senat splitskog Sveučilišta je raspravljajući o nacrtima tih prijedloga donio zaključak da su spomenuti zakoni u formi u kojoj su stavljeni na javnu raspravu neprihvatljivi, navodi se u priopćenju Sveučilišta u Splitu. Pri tomu se ističe da je Senat iskazao spremnost Sveučilišta u Splitu da svojim znanstvenim i stručnim potencijalima pomogne predlagatelju u izradi prijedloga novih zakona.
Skupa s priopćenjem splitsko je Sveučilište objavilo i prilog javnoj raspravi o prijedlozima zakona o visokom obrazovanju, zakona o sveučilištu i zakona o znanosti što su ga za današnju sjednicu Senata uputili dekan i prodekan splitskog Medicinskog fakulteta Matko Marušić i Ivica Grković, uz napomenu kako se njihovo mišljenje daje kao prilog zapisniku sjednice Senata.
Matković i Grković podržavaju izradu i donošenje ta tri zakona, ali se, kako su naveli, pridružuju i ranijim primjedbama Foruma za etičnost i razvoj znanosti i visokog obrazovanja koje je potpisala predstavnica Nacionalne zaklade za znanost, visoko obrazovanje i tehnologijski razvoj RH u tom forumu dr. Livia Puljak, a u kojem se izražava protivljenje prijedlogu da se u novom zakonu o znanosti ukine Odbor za etiku znanosti i visokog obrazovanja, a da se istodobno ne predlaže osnivanje zamjenskog odbora (OEZVO) koji bi preuzeo njegovu funkciju.
"Kao saborsko tijelo, OEZVO je koncept znanstvene čestitosti u Hrvatskoj podigao na visoku razinu, čak i po međunarodnim kriterijima, jer svega nekoliko europskih zemalja ima nacionalni odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju", navodi dr. Livia Poljak. Ona upozorava kako "ukidanjem nacionalnog odbora za etiku odašiljemo poruku vlastitoj i međunarodnoj zajednici da nam je znanstvena čestitost nebitna i dajemo poticaj svima koji se bave neetičnim postupcima, bilo iz neznanja ili zle namjere".
Ovo stajalište dr. Livia Puljak je naslovila i na predsjednika Upravnog odbora Nacionalne zaklade za znanost dr Peru Lučina, zatraživši da napravi sve što je u njegovoj moći kako bi se OEZVO ne bi ukinuo.