Brojnu publiku koja je iskazala zanimanje za tu kulturnu priredbu, među kojima su bili i Tatjana Josipović, supruga hrvatskoga predsjednika Ive Josipovića i bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, veleposlanik Tamura je na hrvatskome jeziku upoznao s bitnim podatcima o više elemenata bogata programa.
Tako je govorio o japanskim bubnjevima - taiko koji su u Japan stigli iz Kine prije oko tisuću godina. Kako zvuče japanski bubnjevi posjetitelji su se mogli uvjeriti na koncertu skupine Kiyo-Kito koja je stigla iz Budimpešte gdje djeluje već deset godina i čiji je nastup popraćen velikim pljeskom.
Japanski veleposlanik spomenuo je i igru igo, sličnu šahu u zapadnim zemljama, koju će predstaviti majstor te igre koji je došao iz Japana i koji će, vjeruje gospodin Tamura, pobuditi zanimanje kod hrvatske publike i potaknuti ju da igra tu igru.
Bit će predstavljena i japanska kaligrafija - shodo (put pisma). Japanska kaligrafija umjetnička je forma stara oko tri tisuće godina, a riječ je o izrazito individualnoj umjetnosti budući da se stil pisanja razlikuje od osobe do osobe i u njoj se spajaju umjetnost i duhovnost.
Veleposlanik Tamura govorio i o japanskoj čajnoj ceremoniji - sado koja je, istaknuo je, primjer duboke gostoljubivosti. Smisao čajne ceremonije duboko je ukorijenjen u Japanu i zen budizmu, a održana je i za posjetitelje današnje svečanosti otvaranja Japanskoga tjedna kulture.
Najavio je da će biti održane i origami-radionica, na kojoj će biti predstavljena japanska umjetnost savijanja papira, te radionica haiku pjesništva koje je, podsjetio je, u Hrvatskoj sustavno promicao nedavno preminuli akademik Vladimir Devide.
Izložene su i japanske temari lopte koje se izrađuju već tisuću godina najčešće od ostataka tkanine i ukrašene šarenim koncima, a potekle su iz tradicionalne igre kemari.
Narednih dana održat će se i izložba lutaka "Hina" koje su vezane za praznik Hina Matsuri - Dan djevojčica koji se obilježava 3. ožujka. To su lutke izrađene od porculana i svile koje se nalaze u svim japanskim obiteljima sa ženskom djecom, a simbol su mudrosti, zdravlja i sreće.
Kako je najavio veleposlanik Tamura Japanski tjedan kulture bit će završen natjecanjem u govorništvu na japanskome jeziku u kojemu će sudjelovati hrvatski govornici.
Japanski tjedan kulture u Muzeju Mimari traje do 30. listopada.