To bi moglo značiti da su se ministri financija vodećih svjetskih gospodarstava na dvodnevnom sastanku koji je počeo u petak u južnokorejskom gradu Gyeongjuu spremni jasno suprotstaviti globalnom ratu valuta, kojega se svi pribojavaju.
G20 će se „usmjeriti prema sustavu valutne razmjene koji će se više temeljiti na tržišnim načelima“, ističe se nadalje u priopćenju. Pritom se upotrebljava izraz kojeg često koristi SAD kako bi odvratio zemlje od intervencija na valutnim tržištima.
Ističe se također da će G20 minimalizirati „štetne posljedice pretjeranih kolebanja i nepravilnih kretanja valutnih tečajeva“, čime su uvažene bojazni azijskih i drugih izvozno orijentiranih zemalja povezane sa snažnim rastom vrijednosti njihovih valuta.
„Pritisci na financijska tržišta u posljednje su vrijeme popustili, djelomice zahvaljujući našim pravovremenim i zajedničkim političkim naporima. Međutim, rizici su i dalje prisutni“, ističe se u priopćenju.
Zaključuje se također da će G20 „nastojati razviti djelotvorniji sustav upravljanja naglim i kolebljivim priljevom kapitala na tržišta u nastajanju“, te provesti strukturne i regulatorne reforme.
Iako bi se sadržaj priopćenja mogao promijeniti nakon sastanka ministara financija i guvernera središnjih banaka G20, dužnosnici su uvjereni da će stavka koja se odnosi na valute ostati nepromijenjena.
SAD i Europska unija optužuju Kinu da umjetno zadržava juan na niskoj razini kako bi njezini izvoznici ostali konkurentni. Vlada u Pekingu tvrdi pak da je pretjerano popustljiva monearna politika Washingtona neodgovorna.
Kina upozorava kako su tržišta u nastajanju preplavljena destabilizirajućim priljevom spekulativnog kapitala zbog očekivanog novog vala kvantitativnog popuštanja u SAD-u, koji se u osnovi svodi na ulijevanje nove količine dolara na tržište.
Guverner tajvanske središnje banke Perng Fai-nan upozorio je da se u tu zemlju slilo gotovo 12 milijardi dolara u očekivanju jačanja novog tajvanskog dolara.
Američki ministar financija Timothy Geithner kazao je da će pozvati kolege u G20 da smanje ovisnost globalnog gospodarstva o američkoj potrošnji i da usvoje propise o „poštenoj“ valutnoj razmjeni.
Brazilski predsjednik Luiz Inacio da Silva također je pozvao na dogovor o valutama. „Čitav svijet zna da je u tijeku valutni rat. Mi o tome moramo razgovarati u G20 i pronaći konačno rješenje za to“, izjavio je u srijedu u Braziliji.
Australija je pak posredstvom ministra financija Wayna Swana pozvala sve zemlje, uključujući Kinu, da poštuju valutne tečajeve definirane na tržištu.
Swan drži da ministri ovoga vikenda neće uspjeti dogovoriti konačno rješenje valutnih sukoba i širih strukturnih problema koji prijete održivom globalnom rastu. Smatra ipak da će sastanak pripremiti teren za rješavanje tih pitanja na summitu u Seulu 11. i 12. studenog.
„Juan nije jedini krivac za globalne gospodarske neravnoteže“, upozorio je Swan.