Ustavni sud RH je, naime, jednoglasno jučer zaključio da su pretpostavke za raspisivanje referenduma o odredbama ZOR-a o kolektivnom pregovaranju prestale kad je vlada iz zakonodavne procedure povukla prijedlog izmjena ZOR-a.
"Ako se ne potroše bit će za toliko manji rashodi državnog proračuna", kazao je Šuker novinarima nakon današnje sjednice Vlade.
Upitan na što bi se, eventualno, taj novac mogao utrošiti, Šuker je uzvratio protupitanjem zašto bi se taj novac trošio.
"Ako bi se negdje utrošio, mora ići preraspodjela sredstava. Ne mogu se utrošiti (novci) da se ne preraspodjele", pojasnio je Šuker.
Na novinarsku tvrdnju da Hrvatska, prema procjeni Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) najlošije stoji, u regiji Šuker je odgovorio da su "projekcije na tragu onoga što smo mi izdali - sljedeće godine gospodarski rast od 1,5 do 1,6 posto".
"S time da je njihova ocjena, isto kao i naša, ako određeni projekti iz predloženih 30 investicija uspiju moglo bi se dogoditi da gospodarski rast sljedeće godine bude veći", drži Šuker.
Na opetovanu novinarsku tvrdnju da je Hrvatska rangirana kao i Kirgistan, Šuker je odgovorio da je to izvučeno iz konteksa. "Vidjeli ste izjavu (direktora Svjetske banke za srednju Europu i baltičke zemlje, skupine zemalja koja se naziva EU-10+Hrvatska) Petera Harrolda, koji je to demantirao", dodao je Šuker.
Na upit nismo li najlošiji u regiji, odnosno s najlošijim gospodarskim rastom, Šuker kaže kako treba vidjeti primjerice kolika je prosječna plaća u zemljama u regiji i to komparirati. "Ako netko ima 200 eura plaću ili 150 eura, pa mu je rast četiri posto, ili ako netko ima 700 eura prosječnu plaću. Probajte to komparirati, pa će te vidjeti", kazao je Šuker novinarima.