Rusiji će u idućih nekoliko desetljeća trebati tisuće milijardi dolara kako bi zamijenila zastarjelu infrastrukturu iz sovjetskog doba i smanjila ovisnost o izvozu sirovina.
„Jasno nam je da su Rusiji potrebna izravna privatna strana ulaganja. Vlada se trudi stvoriti doista otvorene i privlačne uvjete za ulaganja“, kazao je Putin na okupljanju izvršnih direktora, među kojima su bili i BP-jev Robert Dudley, te James Turley iz Ernst & Younga.
Korupcija, slabo regulirana prava vlasništva i mješoviti signali od vlade o prihvaćanju inozemnih kompanija mnoge su ulagače nagnali da pričekaju s usmjeravanjem kapitala u to 1.200 milijardi dolara vrijedno gospodarstvo.
Putin je već za prvog predsjedničkog mandata 2000.-2004. stavio veliki naglasak na poticanje stranih ulaganja, sa čime je nastavio i u razdoblju nakon gospodarske krize, koja je Rusiju pogodila daleko teže nego ostala vodeća gospodarstva u nastajanju.
Inozemna su se ulaganja od kolapsa Sovjetskog Saveza 1991. zadržala na relativno niskim razinama od tek nešto više od 260 milijardi dolara.
Ruski premijer kazao je da bi u ovoj godini gospodarski rast Rusije trebao nadmašiti četiri posto, nakon 7,9-postotnog usporavanja u 2009., najlošijoj u proteklih 15 godina.
U prošloj je godini prvi puta u deset godina zabilježen i proračunski manjak, i to od 5,9 posto BDP-a.
U iduće dvije godine cilj je rusko gospodarstvo vratiti na razine zabilježene prije krize, kazao je Putin. U 2008. nominalni BDP dosegnuo je post-sovjetski rekord od 1.700 milijardi dolara.