Nagrađeni roman, kako su obrazložili članovi prosudbenog povjerenstva sa Stipom Boticom na čelu, priča je o građanskoj obitelji njemačkih korijena u Osijeku s početka do kraja XX. stoljeća. Preko likova žena u obitelji i sukoba generacija prikazuje se svijet u kojemu se često, zahvaljujući bizarnim igrama sudbine i krivo odabranim kartama, događaju najgore ili najbolje moguće stvari.
"Roman 'Unterstadt' najopsežnije je i po mnogo čemu najvažnije djelo Ivane Šojat-Kuči. Štoviše, to je djelo po svim svojim strukturnim značajkama vrhunac hrvatske pripovjedne književnosti u ovome trenutku. Slojevito i inovativno djelo, suvremeno i po tematskom odabiru i izvedbenoj strukturi, književna je (re)konstrukcija života u Osijeku u tijeku cijelog 20. stoljeća, usredotočena na sudbine četiriju generacija velike njemačke obitelji", napomenuo je Botica.
"Pouzdana pripovjedačica Katarina, glavna akterica svega što se u romanu događa, jedan je od najbolje oblikovanih likova svekolike hrvatske književnsoti", zaključio je Botica.
Od 45 djela hrvatskih autora pristiglih na natječaj za nagradu, u najuži izbor ušle su tri knjige: "Povratak sudbini" Zvonimira Majdaka, "Ljudi koji su sadili drveće" Josipa Mlakića te nagrađeni roman "'Unterstadt" Ivane Šojat Kuči.
Proglašenje ovogodišnje dobitnice nagrade "Gjalski" uvod je u tradicionalnu kulturnu priredbu "Dane K.Š.Gjalskog" koji počinju sljedeći ponedjeljak i traju do 23. listopada.
Ivana Šojat-Kuči (1971.), završila je studij matematike i fizike na Pedagoškom fakultetu u Osijeku, osam je godina živjela u Belgiji i tamo diplomirala francuski jezik. Prevodi s francuskoga i engleskoga jezika. Živi u Osijeku.
Njezina književna bibliografija sadrži zbirke pjesama, eseje, romane i priče.