Istraživanje obavljeno od 11. do 18. travnja, na uzorku od 1488 ispitanika, pokazalo je da bi na parlamentarne izbore izašlo 42 posto birača, odnosno 2,3 milijuna ljudi, što je za pet posto manje nego u isto vrijeme prošle godine, kazao je u četvrtak direktor CeSID-a Zoran Lučić na konferenciji za novinare.
Od tog broja, 38 posto ili 885 tisuća birača glas bi dalo radikalima, 28 posto ili 650 tisuća Demokratskoj stranci Borisa Tadića, dok bi izborni prag od pet posto prešle još samo Demokratska stranka Srbije Vojislava Koštunice i Socijalistička partija Srbije sa 7,6 posto podrške.
"Istraživanje pokazuje opadanje broja potencijalnih glasača svih stranaka, pa i radikala, ali bi zbog veće apstinencije radikali i socijalisti imali dovoljno glasova za formiranje nove vlade", kazao je Lučić.
Istraživanje CeSID-a pod nazivom "Izborna orijentacija građana Srbije" pokazalo je i to da članice vladajuće koalicije, predvođene Srpskom demokratskom strankom premijera Koštunicom, Nova Srbija Velimira Ilića, Srpski pokret obnove Vuka Draškovića i G17 Plus Miroljuba Labusa imaju oko tri posto podrške glasača, koliko ima i prošle godine osnovana Liberalno demokratska partija bivšeg potpredsjednika srbijanske vlade Čedomira Jovanovića.