Banka je u izvješću pod naslovom "Javna financijska potpora za inovacije u gospodarstvu" utvrdila i poredak zemalja navedene regije po njihovoj sposobnosti da djelotvorno ulažu u inovacije na kojem je Hrvatska zauzela 9. mjesto sa 6,22 boda. Na prvom je mjestu Estonija s 8,26 bodova, slijedi Slovenija sa 7,88 bodova, Litva sa 7,17 bodova i Mađarska sa 7,01 bodova.
Ispred Hrvatske plasirale su se još i Češka, Latvija, Poljska i Slovačka, dok su Bugarska, Rusija i Rumunjska na 10., 11. i 12. mjestu. Srbija i Crna Gora zauzela je 17. mjesto sa 4,55 bodova a najlošije su plasirani Tadžikistan s 2,18 bodova, te Albanija s 2,99 bodova i Bosna i Hercegovina s 3,02 boda.
Pokazatelje gospodarstva utemeljenog na znanju osmislio je Institut Svjetske banke a trebali bi pomoći zemljama da definiraju reforme nužne za pojačano ulaganje države u inovacije.
U zemljama na prostoru od srednje Europe do srednje Azije prosječni izdaci za istraživanja i razvoj trenutno su manji od jedan posto BDP-a, što je osjetno ispod ciljanih tri posto koliko je odredila Europska unija.
Nadalje, oko dvije trećine tih izdataka financira se iz proračuna dok u zapadnoj Europi 60 do 71 posto sredstava potječe iz privatnog sektora, navodi se u izvješću, uz prognozu da je malo vjerojatno da će se situacija poboljšati sve dok privatni sektor ne preuzme značajniju ulogu.
Banka pritom upozorava da pojačana ulaganja države u poticanje inovacija neće uroditi željenim rezultatima ako se istodobno ne poboljšaju i gospodarski poticaji, te ako se ne unaprijedi informacijska infrastruktura i ne reformira školstvo.
Kako bi potaknula raspravu o tome kako navedene zemlje mogu unaprijediti svoje inovacijske sustave i potaknuti tvrtke na bolju primjenu znanja, Svjetska banka bit će domaćin Foruma o gospodarstvu utemeljenom na znanju, koji će od biti održan u Pragu od 28 do 30. ožujka. Supokrovitelji Foruma bit će češko ministarstvo financija i ured češke vlade.
"Pretakanje istraživanja i razvoja u gospodarski uspjeh presudni je faktor za ostvarivanje postojanog, dugoročnog gospodarskog rasta", konstatirao je Shigeo Katsu, potpredsjednik Svjetske banke za regiju Europe i srednje Azije.