Visoke cijene nafte izazvale su "šok" u gospodarstvima mnogih zemalja u razvoju pa je Svjetska banka odlučila kroz Međunarodnu banku za razvoj (IFC) financirati i projekte u sektoru energetike, usmjerene, primjerice, na učinkovitu potrošnju energije i razvoj obnovljivih energetskih izvora.
Za mandata prethodnog izvršnog direktora Jamesa Wolfensohna ta je međunarodna financijska institucija odustala od financiranja velikih infrastrukturnih projekata ali je nakon kriza u Aziji, Južnoj Americi i Rusiji zaključila da ulaganja privatnog sektora ipak nisu dovoljna.
Tako se u protekle dvije godine banka ponovno okrenula infrastrukturnim projektima, objasnio je predstavnik Austrije pri Međunarodnoj banci za razvoj Norbert Feldhofer.
Jedna od središnjih tema predstojećeg proljetnog zasjedanja Svjetske banke bit će i "čista energija".
Bonskom deklaracijom banka se obvezala da će tijekom pet godina povećavati ulaganja u proizvodnju energije iz sunca, vjetra, vode i biomase 20 posto godišnje. Visoke cijene nafte čine isplativima ulaganja u alternativne izvore energije, stoji u toj deklaraciji.
Prioritet banke jest i učinkovitija potrošnja energije, pri čemu je u središtu pozornosti sanacija neefikasnih termoelektrana u Kini i Indiji. Tako je u 2005. za poticanje djelotvorne potrošnje izdvojeno 87 milijuna dolara.
Za takozvane "nove obnovljive izvore energije" (sunčevu, energiju vjetra, vode s rasponom proizvodnje do 10 megawata) izdvojeno je 212 milijuna dolara dok je za projekte crpljenja energije iz vode koji će premašivati 10 megawata izdvojeno 449 milijuna dolara.
Ukupna ulaganja u visini 748 milijuna dolara u 2005. premašila su za čak 220 posto ulaganja u 2004., konstatirao je Gary Stuggings, stručnjak Svjetske banke za energiju i vodu.
Što se pak tiče promjene klime, Robert Watson priznaje da je nije moguće zaustaviti ali upozorava da ju je moguće usporiti. Tržište samo po sebi neće voditi politiku koja će voditi računa o klimi, treba usvojiti odgovarajuće propise, upozorio je.